birgün

21° PARÇALI BULUTLU

ABD, Irak'tan IKBY bölgesindeki havaalanlarını açmasını istedi

Irak’ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan, El İbadi’den IKB’deki havalimanlarının açılmasını talep ettiklerini duyurdu

DÜNYA 02.02.2018 13:56
ABD, Irak'tan IKBY bölgesindeki havaalanlarını açmasını istedi
Abone Ol google-news

ABD’nin, Irak Kürt Bölgesi’nde geçtiğimiz Eylül ayında düzenlenen bağımsızlık referandumuna yaptırım olarak Bağdat tarafından uçuşlara kapılan Kürt bölgesindeki havaalanlarının yeniden açılmasını istediği bildiriliyor.

Rudaw’a göre, Irak’ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan, ABD’ye dönüşünde yaptığı açıklamalar sırasında Bağdat’ta ikili ilişkilerin geliştirilmesi, Iraklı vatandaşlara vize verilmesi, terörle mücadele ve Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü konularında görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Sullivan, Irak Başbakanı Haydar El İbadi ile gerçekleştirdiği görüşmede IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ile diyalog halinde olmalarını ve sorunların anayasa çerçevesinde çözümü için anlaşmaya varmalarını isteğini belirtti.

El İbadi’den IKB’deki havalimanlarının açılmasını talep ettiklerini dile getiren ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı, ayrıca IKB’deki memur maaşlarının ödenmesi gerektiğini ilettiklerini de anlattı. (ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun