ABD'li jimnastikçi Simone Biles tarihe geçti

12.08.2019 14:11 SPOR

Olimpiyatta 4 altın madalya sahibi ABD'li jimnastikçi Simone Biles, ABD'nin Missouri eyaletinde düzenlenen jimnastik şampiyonasında yapığı triple double (üçlü ikili) hareketi ile tarihe geçti.

Biles, triple double hareketini deneyen ve bunu başaran ilk kadın atlet oldu.

Yaptığı hareketle izleyenlerin gözlerini kamaştıran Biles, bu harekete 5 yıldan fazla zamandır çalışıyor.

Performansıyla turnuvada zirveye çıkan genç sporcu altıncı ulusal madalyasını aldı.

2016'da düzenlenen Rio Olimpiyatları'nda Biles, bireysel olarak iki branşta altın madalya alarak ülkesinde ses getirdi.

22 yaşındaki Olimpiyat ve Dünya şampiyonu jimnastikçi Simone Biles, ABD Jimnastik'inin yetkili organı "USA Gymnastics"e yönelik eleştirilerde bulundu.

Sporcuları, eski takım doktoru Larry Nassar'ın istismarından koruyamadığını belirten Biles; "Tek bir işiniz var ve bizi koruyamıyorsunuz" ifadelerini kullandı.Yaşadıklarından ötürü çok üzgün olduğunu belirten Biles şu şekilde devam etti: "Ne zaman vücudumda bir ağrı hissetsem, doktora gitmek istemiyorum. Bunun üzerine gitmek istemiyorum. Bu çok zor. Atlatmaya çalışıyoruz; ancak hala zamana ihtiyacımız var."

Eski takım doktoru Larry Nassar, Ocak 2018'de yaklaşık 160 kadın sporcunun cinsel istismardan suçlanmasından sonra 175 yıl hapse mahkum edilmişti.

Olay kapsamında başta Simone Biles olmak üzere, takımın birçok üyesi süreç içerisinde yaşadıklarına dair açıklamalarda bulunmuştu.