birgün

24° AZ BULUTLU

ABD 'maymun çiçeği' nedeniyle acil durum ilan etti

ABD'de Biden yönetimi resmi olarak maymun çiçeğini bir halk sağlığı acil durumu ilan ettiğini açıkladı.

DÜNYA 04.08.2022 22:21
ABD 'maymun çiçeği' nedeniyle acil durum ilan etti
Abone Ol google-news

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, maymun çiçeği vakalarının 6 bin 600’ü aşmasının ardından virüs nedeniyle halk sağlığı acil durumu ilan etti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), 23 Temmuz’da Maymun Çiçeği Virüsü nedeniyle Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) ilan etmişti.

ABD yönetimi, acil durum ile daha fazla aşı ve test sayesinde salgını kontrol edebileceklerini umuyor.

3 EYALET ACİL DURUM İLAN ETMİŞTİ

Şu ana kadar ABD’de New York, California ve Illinois eyaletleri maymun çiçeği nedeniyle acil durum ilan etmiş durumda. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre, bu yıl dünya çapında en az 26 bin 200 maymun çiçeği vakası tespit edildi. ABD’de maymun çiçeği tespit edilen vakaların ortalama yaşın 35 olduğu ifade edilerek, şu ana kadar ABD’de 5 çocukta virüsün tespit edildiği aktarıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol