birgün

24° AZ BULUTLU

DÜNYA 07.08.2019 14:43

ABD'nin Moskova Büyükelçisi istifa etti

ABD'nin Moskova Büyükelçisi Jon Huntsman'ın istifa ettiği açıklandı.

ABD'nin Moskova Büyükelçisi istifa etti

ABD'nin Moskova Büyükelçisi Jon Huntsman'ın istifa ettiği duyuruldu. Huntsman’ın, ABD’ye dönüp Utah valisi olmak için seçim yarışına gireceği ileri sürüldü.

Büyükelçi Huntsman’ın ailesine ait olan Salt Lake Tribune gazetesinin haberinde, diplomatın istifa mektubunun bir kopyası yayınlandı. Fotoğrafta mektubun 5 Ağustos’ta kaleme alındığı görüldü.

İstifa mektubunda Huntsman, "3 Ekim 2019 tarihinden itibaren ABD’nin Moskova Büyükelçiliği görevimden çekileceğimi saygılarımla bildiririm. Umuyorum ki söz konusu süre, yerime gelecek kişinin atama ve onay işlemlerinin gerçekleştirilmesi için yeterli olur" sözlerine yer verdi.

ABD Başkanı ve Putin’in geçtiğimiz günlerde yaptıkları telefon görüşmesinde Huntsman’ın yerini alacak yeni bir Moskova Büyükelçisi’ne ihtiyaç duyduklarını görüştükleri ileri sürülmüştü.

Huntsman, Moskova’daki görevine 2017 yılında başlamıştı. Diplomatın ülkesine döndüğünde 2004 ve 2009 yılları arasında yönettiği Utah eyaletinde yeniden seçim yarışına gireceği iddia edildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol