birgün

23° AÇIK

DÜNYA 07.08.2019 14:43

ABD'nin Moskova Büyükelçisi istifa etti

ABD'nin Moskova Büyükelçisi Jon Huntsman'ın istifa ettiği açıklandı.

ABD'nin Moskova Büyükelçisi istifa etti

ABD'nin Moskova Büyükelçisi Jon Huntsman'ın istifa ettiği duyuruldu. Huntsman’ın, ABD’ye dönüp Utah valisi olmak için seçim yarışına gireceği ileri sürüldü.

Büyükelçi Huntsman’ın ailesine ait olan Salt Lake Tribune gazetesinin haberinde, diplomatın istifa mektubunun bir kopyası yayınlandı. Fotoğrafta mektubun 5 Ağustos’ta kaleme alındığı görüldü.

İstifa mektubunda Huntsman, "3 Ekim 2019 tarihinden itibaren ABD’nin Moskova Büyükelçiliği görevimden çekileceğimi saygılarımla bildiririm. Umuyorum ki söz konusu süre, yerime gelecek kişinin atama ve onay işlemlerinin gerçekleştirilmesi için yeterli olur" sözlerine yer verdi.

ABD Başkanı ve Putin’in geçtiğimiz günlerde yaptıkları telefon görüşmesinde Huntsman’ın yerini alacak yeni bir Moskova Büyükelçisi’ne ihtiyaç duyduklarını görüştükleri ileri sürülmüştü.

Huntsman, Moskova’daki görevine 2017 yılında başlamıştı. Diplomatın ülkesine döndüğünde 2004 ve 2009 yılları arasında yönettiği Utah eyaletinde yeniden seçim yarışına gireceği iddia edildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız