birgün

3° HAFİF YAĞMUR

ABD: Rusya’nın Ukrayna’daki referandumunu tanımayacağız

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rusya'nın Ukrayna'da yapacağı referandumların sonuçlarını tanımayacaklarını açıkladı. Donetsk ve Luhansk'ta, Rusya'ya bağlanmak için referandum kararı alınmıştı.

DÜNYA 20.09.2022 20:49
ABD: Rusya’nın Ukrayna’daki referandumunu tanımayacağız
Abone Ol google-news

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rusya'nın Ukrayna'da yapacağı herhangi bir referandumu tanımayacaklarını açıkladı.

Sullivan, Beyaz Saray günlük basın brifingine katılarak ülkenin dış politikası konusunda açıklamalarda bulundu.

Rusya'nın topyekun seferberlik ilan edebileceğini dile getiren Sullivan, bu adımın ve olası bir referandumun Rusya'nın Ukrayna ile savaşta ne kadar "umutsuz durumda" olduğunun da bir göstergesi olduğunu savundu.

Sullivan, referandumun sonuçlarını kabul etmeyeceklerini belirterek şunları ifade etti:

“Rusya'nın Ukrayna topraklarını ilhak etmek için sözde bir referandumu kullanacağını biliyoruz. Bu referandum, egemenlik ve toprak bütünlüğü ilkelerine aykırıdır, uluslararası sistemi ve Birleşmiş Milletler şartını zedelemektedir. Şunu açıkça söyleyeyim, eğer bu referandum gerçekleşirse ABD hiçbir zaman Rusya'nın iddialarını kabul etmeyecektir.”

Ukrayna'dan ayrılarak tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk ve Luhansk bölgeleri, Rusya'ya bağlanmak için 23 ve 27 Eylül tarihlerinde referandum düzenleme kararı almıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol