birgün

23° AZ BULUTLU

GÜNCEL 05.02.2020 16:03

ABD, Türkiye'ye 'İHA istihbaratı' yardımını durdurdu

ABD, PKK ile mücadele için istihbarat paylaşımı yapılan gizli İHA programını sonlandırdı

ABD, Türkiye'ye 'İHA istihbaratı' yardımını durdurdu

Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'yle birlikte yürüttüğü istihbarat işbirliği programını sonlandırdı.

Reuters haber ajansına konuşan dört ABD'li yetkili, PKK'ye karşı Türkiye'ye istihbarat sağlayan gizli insansız hava aracı programına son verildiğini aktardı.

ABD'li yetkililer İncirlik'ten kalkan silahsız İHA'ların PKK'yle mücadele için istihbarat topladığını aktardı.

Pentagon Sözcüsü ise konuya ilişkin net bilgi vermeyi reddetti.

Sözcü, "Türkiye'nin PKK'ye yönelik mücadelesi farklı şekilllerde destekledik. Güvenlik politikalarımız gereği bu operasyonlara ilişkin detaylı bilgi paylaşmıyoruz" dedi.

Ajans, Türkiye'den bir yetkilinin de programın durdurulduğuna dair açıklama yaptığı ve bu iddiaları doğruladığını aktardı. Türk yetkili ayrıca, "Son yıllarda Türkiye kendi ürettiği İHA'lar sayesinde ihtiyacı olan bilgileri elde etme konusunda güçlük çekmiyor. Fakat bu konuda ABD'nin attığı yeni adım iki ülke arasındaki ilişkilere de katkı sağlamıyor" dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız