Meclis komisyonundaki Milli Savunma Bakanlığı bütçe görüşmelerine katılan Akar, ABD ile yaşanan S-400 gerilimine ilişkin sunacakları çözüm önerisini açıkladı

ABD’ye çözüm önerisi, “Patriotlar ve S-400’ler farklı yerlerde çalışsın” olacak

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Milli Savunma Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçe teklifine dair görüşmelerde konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD ile yaşanan S-400 gerilimine ilşkin sunacakları çözüm önerisini açıkladı. Akar, “Kafamızda formüller var. S-400 şurada çalışacak, Patriot burada çalışacak gibi bir çözümü mutlaka bulunacak” dedi.

Cumhuriyet’ten Hüseyin Hayatsever’in haberine göre, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Milli Savunma Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçe teklifine dair görüşmelerde konuşan Bakan Akar, Milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Akar, Rusya’dan alınan S-400’ün planlanan şekilde çalıştırılacağını belirtirken “ABD ile kurulan ortak komisyondan F-35’lerle S-400’ler bir arada çalışamaz sonucu çıkarsa tercihiniz ne olacak” sorusuna “Bunun bir formülünü bulacağız. Kafamızda formüller var. S-400 şurada çalışacak, Patriot burada çalışacak gibi bir çözümü mutlaka bulunacak” yanıtını verdi.

34 BİN YPG’Lİ ÇEKİLDİ

Akar, Barış Pınarı Harekâtı’nın üzerine Rusya ile Soçi’de sağlanan mutabakatın ardından 34 bin YPG’linin çekildiğini söyledi. Akar, TSK’deki FETÖ soruşturmalarıyla ilgili de “150’si general olmak üzere toplam 17 bin 866 personel ihraç edildi” bilgisini verdi.

Geri dönen Suriyelilerle ilgili soruya yanıt veren Akar, “Şu ana kadar Afrin, Cerablus ve El Bab’a en az 400 bin kişi dönüş yaptı” dedi. Akar, “Bu sayının tamamı Türkiye’den mi?” sorusu üzerine “Türkiye’den 70 bin civarında gidiş var” ifadelerini kullandı.

TANK PALET FABRİKASI

Akar, Tank Palet Fabrikası’nın Katar-Ethem Sancak ortaklığına verilmesine ilişkin “Altay tankı yapım ihalesini BMC kazandı. Tank yapmaya en müsait fabrika Tank Palet Fabrikası. Amaç, Altay tankının en hızlı TSK’ye kazandırılması. Kamu olarak bunu yapmaya kalkarsak zaman kaybederiz” dedi.

‘SMO MAAŞLARINI MSB VERMİYOR’

Akar, ismini Suriye Milli Ordusu olarak değiştiren ÖSO’cu cihatçılarla ilgili soruya “Milli Savunma Bakanlığı bütçesinden bu arkadaşlarımıza, kardeşlerimize herhangi bir ödeme yapılmamaktadır” yanıtını verdi. Akar, yeni askerlik sisteminden dolayı bir zafiyet yaşanmadığını, 725 bin kişinin bedelliye başvurduğunu, 688 milyon TL gelir elde edildiğini belirtti.