birgün

21° AÇIK

DÜNYA 04.08.2021 07:36

ABD yetişkinleri iterken çocukları gözaltına alıyor

ABD yetişkinleri iterken çocukları gözaltına alıyor

DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD’deki Joe Biden yönetimi sınırı geçmeye çalışan birçok göçmeni geri çevirirken, 18 yaşın altındaki çocukları bırakmayarak önce gözaltına alıyor, ardından da sınır bölgesindeki göçmenlik merkezlerine göndermeye devam ediyor.

ABD İç Güvenlik Bakanlığına bağlı Sınır ve Göç Politikası birimi üst düzey yetkililerinden David Shahoulian, şimdiye kadar ABD’nin Meksika sınırında bir ayda yakalanan refakatsiz çocuk sayısının temmuz ayında en az 19 bin ile en yüksek seviyeye ulaştığını açıkladı.

Sınırda yakalanan refakatsiz çocuk sayısı martta 18 bin 877 olarak kayıtlara geçmişti.

GÖÇMEN HAREKETİ ARTACAK

Ailesiyle sınırda yakalanan bireylerin sayısının temmuz ayında yaklaşık 80 bin olmasının beklendiğini söyleyen Shahoulian, bunun şimdiye kadar kaydedilen en yüksek ikinci rakam olduğuna dikkati çekti.

Shahoulian, ailesiyle sınırda bulunan kişi sayısının, 30 Eylül’de sona erecek 2021 mali yılı süresince en yüksek rakama ulaşmasının beklendiğine işaret etti. Ailesiyle sınırda yakalanan kişi sayısı mayısta 88 bin 857 ile şimdiye kadarki en yüksek rakama ulaşmıştı.

ABD’de basına yansıyan göçmenlere yönelik hak ihlalleri haberleri üzerine ülkedeki birçok insan hakları savunucuları Biden’ı, Donald Trump dönemini anımsatan insanlık dışı göçmen politikalarını anımsattığı yönünde eleştirerek mahkemeye gideceklerini belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol