Açılış töreni (tekrar): AKP, Amasya'da aynı tesisi 5. kez açtı!

AB’nin hibe desteğiyle yapılan Amasya Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin dün tam beşinci kez açılışı yapıldı. 2008 yılından beri seçimler öncesinde oy getirisi için daha önce dört kez açılış töreni düzenlenen tesis, son olarak dün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katıldığı programla yeniden açıldı.

Cumhuriyet'in haberine göre tesis, daha önce sırasıyla dönemin Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve 30 Mart yerel seçimlerinden önce Belediye Başkanı Cafer Özdemir tarafından da açılmıştı.

Amasya Katı Atık Bertaraf Tesisi eski Amasya Belediye Başkanı İsmet Özarslan’ın belediye başkanlığı döneminde 9 Aralık 2005’te Bakanlar Kurulu Kararı ile resmen kuruldu. Toplam maliyeti 16 milyon 800 bin euro olan tesisin 12 milyon 300 bin euroyu (yüzde 73,2’sini) AB, 4 bin 500 euro’sunu (yüzde 26’lık kısmını) İller Bankası karşıladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dün yine aynı tesinin bünyesindeki elektrik üretme birimini açtı. AKP iktidarı ülkenin bir çok yerinde HES ve nükleer santral projesini sürdürürken, Yıldız'ın “Çöp bir tehdittir ama bunu fırsata çevirmek bizim elimizdedir. Dünyada enerjinin yüzde onu çöpten üretilmektedir. Şu anda Türkiye’de 100 megabaytlık tesis açıldı. 180 megabaytlık tesisin inşaatı sürmektedir” sözlerini sarf etmesi de şaşırttı.