birgün

10° AÇIK

Adalet Bakanlığı'ndan 81 ile genelge: Kadının beyanı bizzat Cumhuriyet savcısı tarafından alınacak

Adalet Bakanlığı tarafından ''Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi' ile ilgili yayınlanan genelgeye göre, Cumhuriyet Başsavcılıklarına doğrudan yapılan şikayetlerde kadının beyanı bizzat Cumhuriyet savcısı tarafından alınacak. Kadının beyanının özel ortamda alınması istenen genelgede, beyanın adli görüşme odasında uzman aracılığıyla alınması talep edildi.

KADIN 13.01.2023 11:17
Adalet Bakanlığı'ndan 81 ile genelge: Kadının beyanı bizzat Cumhuriyet savcısı tarafından alınacak Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre, kadına yönelik şiddet suçları soruşturma bürolarında görevli Cumhuriyet savcılarının zorunlu durumlar dışında farklı işlerde görevlendirilmemesi ve şikayetçi kadının beyanının bizzat Cumhuriyet savcısı tarafından alınmasına karar verildi.

Adalet Bakanlığı, 81 ilde bulunan tüm başsavcılıklara 'Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi' konusunda genelge gönderdi.

Kadına karşı şiddetin önlenmesinde 'etkin mücadeleye' vurgu yapılan genelgede, ihtisaslaşmanın sağlanması amacıyla Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet Suçları Soruşturma Bürolarında görevli Cumhuriyet savcılarının zorunlu durumlar dışında farklı işlerde görevlendirilmemesi istendi.

Genelgede, Cumhuriyet başsavcılıklarına doğrudan yapılan şikayet başvurularında, şikayetçi kadının beyanının bizzat Cumhuriyet savcısı tarafından alınması talep edildi. Genelgede, şiddet olayına ilişkin delillerin ivedi şekilde toplanması, kadının beyanının özel ortamda alınması, şüpheli ile yüz yüze gelmesinde sakınca bulunduğu değerlendirilen kadının beyanının adli görüşme odasında uzman aracılığıyla alınması istendi.

NİTELİKLİ VAKALAR TESPİT EDİLECEK

Genelgede, özellikle nitelikli ve tekrarlanan şiddet vakalarının önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiği vurgulandı.

Genelgeye göre, tedbir taleplerinde UYAP kayıtları incelenerek taraflar hakkında 6284 Sayılı Kanun kapsamında daha önce verilmiş tedbir kararı, soruşturma ve kovuşturma dosyası ile risk oluşturabilecek bir davanın bulunup bulunmadığı da araştırılacak.

Nitelikli veya tekrarlanan şiddet vakalarını içerenler başta olmak üzere, soruşturmalarda şüpheli hakkında uzaklaştırma veya yaklaşmama tedbirleriyle elektronik kelepçe gibi teknik yöntemlerle takip kararı verilmesi de talep edilecek. Böylece uzaklaştırma veya yaklaşmama tedbirleri etkin şekilde uygulanması amaçlanıyor.

CEZA İNFAZ KURUMLARINDAN AYRILMA HALİNDE KOLLUĞA BİLDİRİM

Genelgede, ayrıca Ceza Muhakemesi Kanunu'nda konuyla ilgili yapılan değişiklikler de hatırlatıldı.

Daha önce 63 Sayılı 'Suç Mağdurlarının Desteklenmesine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nde düzenlenen, kasten öldürme ve bu suça teşebbüs, neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama, çocuğun cinsel istismarı, nitelikli cinsel saldırı ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış işkence suçlarından tutuklu ya da hükümlü bulunan kişilerin ceza infaz kurumlarından tahliye olması veya firar etmesi halinde mağdurun bulunduğu yer kolluk birimine bildirimde bulunulma zorunluluğu getirildi.

Genelgedeki kararlara ek olarak, genelgeyle izin nedeniyle ceza infaz kurumundan ayrılma durumunda da kolluk kuvvetlerine bildirim yapılmasının sağlanması istendi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol