birgün

22° AZ BULUTLU

Adalet Bakanlığı'ndan AİHM'in Osman Kavala kararı hakkında açıklama

Adalet Bakanlığı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Osman Kavala kararına ilişkin yaptığı açıklamada, "Kavala dosyasının öne çekilmesi; AİHM’in güvenilirliğini ve itibarını olumsuz etkileyeceği gibi AİHM’in Türkiye’ye karşı objektifliği ve tarafsızlığı konusunda kamuoyumuzdaki tartışmaları da artıracaktır" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 11.07.2022 16:15
Adalet Bakanlığı'ndan AİHM'in Osman Kavala kararı hakkında açıklama
Abone Ol google-news

Adalet Bakanlığı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Osman Kavala kararına ilişkin açıklama yaptı.

AİHM, Türkiye'nin Osman Kavala davasında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 46. Maddesinin birinci fıkrasını ihlal ettiğine hükmetti. AİHM, Kavala'ya 7 bin 500 avro mahkeme masrafı ödenmesini kararlaştırdı. Karar bire karşı 16 oyla alındı.

Adalet Bakanlığı, AİHM'in kararına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, "Kavala dosyasının öne çekilmesi; AİHM’in güvenilirliğini ve itibarını olumsuz etkileyeceği gibi AİHM’in Türkiye’ye karşı objektifliği ve tarafsızlığı konusunda kamuoyumuzdaki tartışmaları da artıracaktır" denildi.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Türkiye, AİHM kararlarına uymayı taahhüt etmiş ve bu taahhüdünün gereğini daima yerine getirmiş bir ülkedir. Türkiye, AİHM kararlarına uyma oranı en yüksek ülkelerden biridir. Zira üye ülkelerin AİHM kararlarını icra oranı yüzde 80.20 iken Türkiye’nin icra oranı yüzde 87.98’dir. Diğer kararların icra süreci ise devam etmektedir.

Türk yargı makamları, AİHM’in Kavala hakkında verdiği 10 Aralık 2019 tarihli kararını uyguladıklarını defaatle belirtmişlerdir. AİHM Büyük Daire gündeminde 22 dosya bulunmasına ve hâlihazırda derdest dosyaların tamamına yakınının Kavala dosyasından daha önceki tarihlerde, bir kısmının ise en az bir yıl önce Büyük Daire’ye gelmiş olmasına rağmen Kavala dosyasının öne çekilmesi; AİHM’in güvenilirliğini ve itibarını olumsuz etkileyeceği gibi AİHM’in Türkiye’ye karşı objektifliği ve tarafsızlığı konusunda kamuoyumuzdaki tartışmaları da artıracaktır."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol