Adalet Bakanlığı, Özyeğin Üniversitesi Hukuk Klinikleri'nin başvurusu üzerine hapishanelerde bulunan kadınlara hijyenik ped ve çocuk bezinin ücretsiz temin edilmesi için cezaevi yönetimleri ile savcılıklarına yazı gönderdi.

Adalet Bakanlığı'ndan hapishanedeki kadınlara ücretsiz hijyenik ped ve çocuk bezi talimatı

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Klinikleri'nin, hapishanedeki kız çocukları ve kadınların hijyenik ped yoksulluğunun sağlık hakkı ihlali olduğunu belirterek 2 Ağustos 2022 tarihinde Kamu Denetçiliği Kurumu'na yaptığı başvuru üzerine hapishanelere ücretsiz olarak hijyenik ped ve çocuk bezi dağıtılacak.

Kısa Dalga'dan Esra Tokat'ın haberine göre başvuruyu yapan Av. Demir, “Bundan sonraki mücadelemiz bu uygulamanın yönetmeliklere de girmesini sağlamak olacak” dedi.

Adalet Bakanlığı, hapishanelerde bulunan kadınlara hijyenik ped ve çocuk bezinin ücretsiz temin edilmesi için cezaevi yönetimleri ile savcılıklarına yazı gönderdi.

Karar, Özyeğin Üniversitesi Hukuk Klinikleri'nin başvurusunun ardından geldi.

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Klinikleri adına Koordinatör Av. Selmin Cansu Demir, 2 Ağustos 2022’de Kamu Denetçiliği Kurumu’na yaptığı başvuruda, hapishanedeki kız çocukları ve kadınların regl yoksulluğunun sağlık hakkı ihlali olduğunu belirterek, bunun ayrımcılık kapsamında ele alınması gerektiğini belirtti. Av. Demir, hapishanedeki kadınlara hijyenik pedlerin ücretsiz verilmesini talep etti.

Başvuruyu değerlendiren Kamu Denetçiliği Kurumu, dilekçeyi Adalet Bakanlığı’na gönderdi.

Adalet Bakanlığı da 26 Aralık 2022’de verdiği Dostane Çözüm Kararı ile tüm cezaevi yönetimleri ile savcılıklara yazı yazarak, cezaevlerinde kalan kadınlara ve çocuklara gecikmeksizin ücretsiz hijyenik ped teslim edilmesi talimatını verdi.

Bakanlık ayrıca annesinin yanında kalan çocuklar için de ihtiyaç duydukları çocuk bezlerinin yine ücretsiz olarak kendilerine tutanakla teslim edilmesi talimatını verdi.

CEDAW MADDELERİ HATIRLATILDI

Adalet Bakanlığı, yazısında Türkiye’nin de taraf olduğu Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi (CEDAW) hükümlerini hatırlattı. Bakanlık, Anayasa ve uluslararası sözleşmeler gereği kadınlara ve çocuklara temel sağlık hizmetleri ile koruyucu sağlık bakımı için gerekli tedbirlerin alınması zorunluluğuna dikkat çekti.

Kararı değerlendiren Av. Selmin Cansu Demir, “Keyfiliği önlemek adına önemli bir adım atılmış oldu. Bundan sonraki mücadelemiz bu uygulamanın takibini yapmak ve yönetmeliklere de girmesini sağlamak olacak” dedi.