IŞİD’cilere açılan dava sayısını soran CHP’li Altıok’a, Adalet Bakanlığı’ndan verilen yanıtta, “İstatistiki bilgi sunamıyoruz” denildi

Adalet Bakanlığı'ndan IŞİD cevabı: Sayılarını bilmiyoruz

UĞUR ŞAHİN

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok’un IŞİD’cilere açılan dava sayısı ve bu davalarda serbest bırakılanlara ilişkin bilgi edinme başvurusuna, ‘istatistiki bilgi sunamıyoruz’ cevabı verildi. CHP’li Altıok, 2002 ila 2017 arasında IŞİD ve El-Nusra ile benzeri örgütlere ilişkin kaç dava açıldığını, bu davalardan kaç kişinin hüküm giydiği ve serbest bırakıldığına ilişkin Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) başvurmuştu. Altıok’a Adalet Bakanlığı’ndan verilen cevapta, konuya ilişkin istatistiki bilginin olmadığı kaydedildi.

İstatistiki bilgi sunulamamakla birlikte…
Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nden CHP’li Altıok’a verilen yanıtta, şu ifadelere yer verildi: “Kurum ve kuruluşlar; ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi veya belge için yapılacak başvurular ile tekemmül etmemiş bir işleme ilişkin bilgi veya belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verebilirler. Bu itibarlar başvurunuzda yer alan Genel Müdürlüğümüz görev alanına girdiği değerlendirilen sorulara ilişkin istenilen ayrıntıda veri; ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ve analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgiye yönelik olduğundan dolayı istatistiki bilgi sunulamamaktadır.”