birgün

16° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 19.05.2020 09:14

'Adalet Bakanlığı’nın önlemleri yetersiz'

'Adalet Bakanlığı’nın önlemleri yetersiz'

Hak örgütleri, tutukluların koronavirüs salgınından nasıl etkilendiklerine dair haftalık raporlarını açıkladı. Çağdaş Hukukçular Derneği, İnsan Hakları Derneği, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği’nin raporunda hastalık ve yaş sebebiyle risk grubunda olan mahkûmların tahliye edilmesi istendi.

Adalet Bakanlığı’nın önlemlerinin yetersiz kaldığı ifade edilen raporda, yapılması gerekenler şöyle sıralandı:

■ Ağır hasta mahpusların salgın hastalık durumunda ciddi risk grubunda bulunması nedeniyle serbest bırakılarak infazları ertelenmeli, tutuklular serbest bırakılmalı.

■ Hamile ve çocuklu kadınlar, çocuk mahpuslar, Terörle Mücadele Kanunu kullanılarak suçlanan siyasi tutuklular bir an önce serbest bırakılmalı.

■ Ölüm orucunda olan Avukat Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın salgın hastalık durumunda ciddi risk grubunda bulunması nedeniyle tahliye talepleri kabul edilmeli.

■ Mahpuslara ücretsiz temizlik malzemesi verilmeli.

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel ise cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve kaç tutuklunun salgına yakalandığını Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e sordu. Güzel, “Bakanlığınız bünyesinde hapishaneler için gerekli önlem ve müdahalelerin planlandığı bir kriz masası ya da herhangi komisyon kurulmuş mudur?” diye sordu.

MEKTUPLARA ‘AKP’ SANSÜRÜ

Yüksekdağ ise Kandıra Cezaevi’nde tutuklulara ‘AKP’ sansürü uygulandığını belirterek, tecrit koşullarının ağırlaştığını söyledi. HDP Basın Bürosu tarafından paylaşılan bilgi notuna göre, HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, cezaevine gönderilen mektuplarda geçen ‘AKP’ ifadelerinin üzeri silinerek sansür uygulandığı ve tutuklulara teslim edilmediği iddiasını aktardı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız