ABB Başkanı Mansur Yavaş hakkında şikayetle başlayan bir davada Adalet Bakanlığı, kanun yararına bozma istedi. Yavaş TOGO Kuleleri'nin yıkımı için girdiği mücadelede, belediyenin eski avukatı Mehmet Ali Alan tarafından savcılığa şikayet edilmişti. Mansur Yavaş hakkında, kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmişti.

Adalet Bakanlığı’ndan ‘Mansur Yavaş yargılansın’ başvurusu

Adalet Bakanlığı, AKP'li Mehmet Ali Alan'ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın şikayeti hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmesinden 3 yıl sonra başvuru yaptı.

Kanun yararına bozma isteyen Bakanlık, "Yavaş’ın sözlerinin AKP Kırşehir Milletvekili aday adayı olan Alan’ı küçümseyici ve incitici olduğunu" iddia etti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, iş insanı Sinan Aygün’e ait Togo Kuleleri'nin yıkımı için girdiği mücadelede, karşı tarafa çalıştığını iddia ettiği belediyenin eski avukatı Mehmet Ali Alan tarafından şikâyet edildi.

Yavaş hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmesine rağmen Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği itirazı reddetti. 

Üç yıl sonra, Yavaş’ın adaylığını açıklamasının ardından Adalet Bakanlığı, kanun yararına bozma istedi. 

Yavaş’ın sözlerinin AKP Kırşehir Milletvekili aday adayı olan Alan’ı küçümseyici ve incitici olduğu iddia edildi.

ABB KAYNAKLARI: İTİBAR SUİKASTI

ABB kaynakları, Adalet Bakanlığı'nın müdahalesini 2019 seçimlerinden hemen önce yapıldığı gibi Mansur Yavaş’a itibar suikastı girişimi olduğunu belirtti. Kaynaklar, Mansur Yavaş’a yapılan hakaretlere rağmen mahkemelerin takipsizlik kararı verdiğini, Yavaş'ın 2019'da Saygı Öztürk ile yaptığı röportajda bir durum tespitinde bulunmasına rağmen Bakanlık tarafından yapılan itirazın siyasi bir operasyon olduğunu ifade etti.