Adalet Yürüyüşü'ne saldırı davasında 'IŞİD dosyasıyla birleştirme' kararı

12.09.2018 16:05 GÜNCEL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'ne, kiraladıkları araçla saldırı planı yaptıkları gerekçesiyle yargılanan tutuklu 11 sanık, üçüncü kez hakim karşısına çıktı. Mahkeme heyeti, dava dosyasının 3 Ekim'de görülecek 8 sanıklı IŞİD davası dosyasıyla birleştirilmesine karar verdi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki olarak başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'nün Kocaeli etabına kiralık minibüsle saldırı planı yaparken Kocaeli ve Kayseri emniyet müdürlüğü ekiplerinin ortak çalışması sonucu IŞİD militanı Oğuzhan Korkmaz ve 6 kişi gözaltına alındı.Kayseri polisinin derinleştirdiği soruşturma kapsamında 9 kişi daha gözaltına alındı. Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'nca gözaltına alınan 'Ebu Hüseyin' kod adlı Oğuzhan Korkmaz ile Emre Emre, Ali Merttaş, Kaan Aslan ve Fatih Özel'in soruşturma evrakı Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, IŞİD mensubu Oğuzhan Korkmaz'ın ifadeleri sonrası 'IŞİD terör örgütü üyesi' oldukları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan 2'si farklı suçtan tutuklu 11 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada başka suçtan tutuklu sanıklar Ahmet Kaşdaş (31) ve Emre Emre ile tutuksuz sanıklar Kadir Kökoğlu (28), Selim İbiş (32) ve Suriyeli Abdullah Albayerli (23), Burhanettin Kılıç (42), Ferhat Koç (23), Ahmet Türkçe (24), Selahattin Aydın (30) ve Seyit Kılıç (47) hazır bulundu. Oğuzhan Korkmaz'ın eşi Ayla Korkmaz (36) ise duruşmaya katılmadı.

Mahkeme heyeti, yapılan yargılama sonucu dava dosyasının, 3 Ekim'de görülecek 8 sanıklı IŞİD davası dosyasıyla birleştirilmesine karar vererek, duruşmayı 3 Ekim'e erteledi.