Adaletinizin terazisi bozuk
6 Aralık 1993’te gözaltına alınan Hüseyin Taşkaya’dan 29 yıldır haber alınamıyor. (Fotoğraf: BirGün)

Haber Merkezi

Cumartesi Anneleri, kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılması talebiyle sürdürdükleri eylemin 923’üncüsü online olarak gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde, 6 Aralık 1993’te Siverek’te gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamayan Hüseyin Taşkaya’nın akıbeti soruldu. Eylemde söz alan Taşkaya’nın gelini Ayşe Taşkaya, yargı mekanizmasının etkin yürütülmemesi nedeniyle kayıplara ve adalete ulaşamadıklarını belirtti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “Türkiye’de adaletin terazisi, bize örnek gösterilen Batı’dan da Amerika’dan da daha doğru bir terazidir” sözlerine işaret eden Taşkaya, “Adalet Bakanına soruyoruz: Tanıklara, delillere, mahkeme kayıtlarına, AİHM kararlarına, Meclis raporlarına rağmen failleri cezasız bırakılan kayıp dosyaları adalet terazinizin neresinde? 923 haftadır söyledik, söylemeye devam edeceğiz: Adalet, hukukun doğru şekilde uygulanmasını gerektiriyor ise, adalet, haklının hakkını alabilmesi ise, yaşadık biliyoruz; bizim için hukuk yok, adalet yok. Bize yaşatılan zulmü görmezden gelen, bizi bekleyişin belirsizliğine hapsetmek isteyen adalet sisteminin terazisi bozuk” dedi. Siverek Cumhuriyet Başsavcılığının kaçırmayı aydınlatmadığını ifade eden Taşkaya, “Mahallelinin tanıklığında gözaltına alınmasını ailenin soyut iddiası olarak değerlendirdi ve takibata yer olmadığı gerekçesiyle dosyada takipsizlik kararı verdi" diye konuştu.

Taşkaya’nın kaybedilmesine dair gerçeğin ortaya çıkarılmasının savcı ve mahkemelerin görevi olduğunu belirten Taşkaya, “Kaç yıl geçerse geçsin; Hüseyin Taşkaya için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 224 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.