birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Adaletsizliğe aşk, umut ve direniş ile bakmak

KÜLTÜR SANAT 06.08.2022 06:30
Adaletsizliğe aşk, umut ve direniş ile bakmak Fotoğraf: YapıKredi Kültür Sanat
Abone Ol google-news

Kültür Sanat Servisi

Yapı Kredi Kültür Sanat, eylül ayında 'Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet' adlı güncel sanat sergisine ev sahipliği yapacak. Farklı coğrafyalarda yaşanan adaletsizliklere aşk, umut ve direnişle bakmayı öneren sergi, 15 Eylül’den itibaren izlenebilir.

Dünyanın her yerinde farklı biçimlerde yaşanan sosyal, siyasi, toplumsal cinsiyet ya da ekolojik sebeplerden kaynaklanan adaletsizlikler son yıllarda yaşanan küresel salgınla daha da belirginleşti. Türkiye’de ve yurt dışında yaşayan güncel sanatçılar, bu durumu kimi zaman aşkı ve hayatı kutlayan umut dolu bir yaklaşımla, kimi zamansa düşündürücü ve alternatifler üretmeye teşvik eden bir zeminde ele alıyor.

Sergi, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Galatasaray’daki binasının girişindeki merdivenleri de sergiye dahil ediyor. Sergi için üretilen yeni işlerin yanı sıra güncel sanatçıların son dönem fotoğraf, yerleştirme, video ve duvar resimlerine yer veriyor. Dünya çapında devlet şiddeti ve insan hakları ihlallerini araştıran çok disiplinli bir araştırma ve sanatçı grubu olan Forensic Architecture’ın Triple Chaser videosu ilk defa İstanbul’da sergileniyor.

İsmini sanatçı Hale Tenger’in aynı adlı ses yerleştirmesinden alan sergiye Forensic Architecture, Larissa Araz, Adalet Atlası, Sevgi Aka, Babi Badalov, Savaş Boyraz, Mustafa Emin Büyükcoşkun, Marianne Fahmy, Dana Kavelina, Jasper Kettner & İbrahim Arslan, Şafak Şule Kemancı, Rojda Tuğrul, Hale Tenger, Aslı Uludağ, Viron Erol Vert, Cansu Yıldıran ve István Zsíros eserleriyle katkıda bulunuyor.

Küratörlüğünü Didem Yazıcı ve Peter Sit üstlendiği serginin asistan küratörü Burcu Çimen.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol