birgün

10° AÇIK

GÜNEY 13.02.2020 13:25

Adana Büyükşehir Belediyesi'nde asgari ücret 2 bin 700 liraya yükseltildi

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, belediyede asgari ücreti 2700 lira olarak belirlediklerini duyurdu

Adana Büyükşehir Belediyesi'nde asgari ücret 2 bin 700 liraya yükseltildi

ADANA / BİRGÜN

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP belediyeleri için en az 2500 lira olarak açıkladığı asgari ücreti, kendi belediyelerinde 2700 lira olarak belirlediklerini söyledi.

Kararlar yaptığı açıklamada, aylık 60 milyon lira açığı sıfırladıklarını, yıl sonuna kadar da bütçeyi aylık 50 milyon fazla verir hale getireceklerini ifade etti.

Ayda 60 milyon açık veren belediye bütçesinin ocak ayı itibariyle açık vermeyen bir hale geldiğini paylaşan Karalar, “Yetmez, biz belediye bütçesini en az 50 milyon lira artı verir hale getirmeliyiz. Bunu da yıl sonuna kadar yaparız” dedi.

Belediyede işçi maaşlarını da gününde öder hale geldiklerini kaydeden Karalar, “Uzun süredir işçiye zamanında para ödeyemeyen bir Büyükşehir Belediyesi vardı. Çalışanlarımıza, 6-7 ay içinde maaşı zamanında ödeyeceğimize dair söz verdik. 1 ay gecikmeyle, geçen ay işçilerimize ayın 15’inde maaşı yatırdık ve geçmişe dönük maaş alacağı olan çalışan kalmadı. Bundan sonra da her ay düzenli olarak maaşlar yatacak. Benim işçim, ‘Maaşım ne zaman yatacak?’’ diye düşünmeyecek. Ayın 15’inde para hesaplarda” diye konuştu.

ASKİ’de sadece dönem sonuna kadar 2 milyar liralık yatırım yapacaklarını açıklayan Karalar şu şekilde konuştu:

"Belediye Meclisinde, bizim bir önceki döneme göre dörtte bir, üçte bir oranında daha az paraya yaptığımız işleri eleştiriyorlar. Sizin 1 milyon 200 bin liraya yaptığınız işi biz 450 bin liraya yapıyoruz. Sizin 1 milyon 290 bin liraya yaptığınız işi biz 290 bin liraya yaptık. Sizin 12 milyon liraya yaptığınız Altın Koza Film Festivalini biz 4.8 milyon liraya yaptık."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol