birgün

27° PARÇALI AZ BULUTLU

Adana Büyükşehir Belediyesi'nde asgari ücret 2 bin 700 liraya yükseltildi

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, belediyede asgari ücreti 2700 lira olarak belirlediklerini duyurdu

GÜNEY 13.02.2020 13:25
Adana Büyükşehir Belediyesi'nde asgari ücret 2 bin 700 liraya yükseltildi
Abone Ol google-news

ADANA / BİRGÜN

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP belediyeleri için en az 2500 lira olarak açıkladığı asgari ücreti, kendi belediyelerinde 2700 lira olarak belirlediklerini söyledi.

Kararlar yaptığı açıklamada, aylık 60 milyon lira açığı sıfırladıklarını, yıl sonuna kadar da bütçeyi aylık 50 milyon fazla verir hale getireceklerini ifade etti.

Ayda 60 milyon açık veren belediye bütçesinin ocak ayı itibariyle açık vermeyen bir hale geldiğini paylaşan Karalar, “Yetmez, biz belediye bütçesini en az 50 milyon lira artı verir hale getirmeliyiz. Bunu da yıl sonuna kadar yaparız” dedi.

Belediyede işçi maaşlarını da gününde öder hale geldiklerini kaydeden Karalar, “Uzun süredir işçiye zamanında para ödeyemeyen bir Büyükşehir Belediyesi vardı. Çalışanlarımıza, 6-7 ay içinde maaşı zamanında ödeyeceğimize dair söz verdik. 1 ay gecikmeyle, geçen ay işçilerimize ayın 15’inde maaşı yatırdık ve geçmişe dönük maaş alacağı olan çalışan kalmadı. Bundan sonra da her ay düzenli olarak maaşlar yatacak. Benim işçim, ‘Maaşım ne zaman yatacak?’’ diye düşünmeyecek. Ayın 15’inde para hesaplarda” diye konuştu.

ASKİ’de sadece dönem sonuna kadar 2 milyar liralık yatırım yapacaklarını açıklayan Karalar şu şekilde konuştu:

"Belediye Meclisinde, bizim bir önceki döneme göre dörtte bir, üçte bir oranında daha az paraya yaptığımız işleri eleştiriyorlar. Sizin 1 milyon 200 bin liraya yaptığınız işi biz 450 bin liraya yapıyoruz. Sizin 1 milyon 290 bin liraya yaptığınız işi biz 290 bin liraya yaptık. Sizin 12 milyon liraya yaptığınız Altın Koza Film Festivalini biz 4.8 milyon liraya yaptık."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun