birgün

19° PARÇALI AZ BULUTLU

"Adana çok kötü durumda, maskeler çıktı hastalık patladı"

Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, Adana'nın son haftalarda koronavirüsün en fazla görüldüğü illerin başında geldiğini belirtti. "Sokaklarımızda neredeyse hiç pandemi yokmuş gibi tüm önlemleri unutmuş olarak yaşıyoruz" diyen Menteş, "Maskelerimizi çıkartarak maalesef hastalığı patlattık" ifadelerini kullandı.

GÜNEY 12.12.2021 16:27
"Adana çok kötü durumda, maskeler çıktı hastalık patladı"
Abone Ol google-news

Yakup Durmuş /Adana

Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Ne olur maskeleri kullanmaya devam edelim. Şimdiye kadar 79 bin insanımızı pandemiye kurban verdik. Adana düşünülenden daha kötü durumda, maskelerimizi çıkararak hastalığı yeniden patlattık” dedi.

Pandemide gelinen son noktaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Menteş, "Dünya ve ülkemiz iki yıldır pandemi illeti ile boğuşmaya devam ediyor. Dünyada şimdiye kadar 270 milyon hasta ve 5.3 milyon ölüm görülmüştür. Ülkemiz ise 9 milyonu aşan vaka ile en fazla hastalık görülen altıncı ülke konumundadır. Şimdiye kadar maalesef 79 bin insanımızı pandemiye kurban verdik. Şehrimiz Adana ise tüm ülkemizi düşündüğümüzde çok kötü durumdadır. Son haftalarda hastalığın en fazla görüldüğü illerin başında gelmekteyiz. Sokaklarımızda neredeyse hiç pandemi yokmuş gibi tüm önlemleri unutmuş olarak yaşıyoruz. Maskelerimizi çıkartarak maalesef hastalığı patlattık" yorumunda bulundu.

SAĞLIK SİSTEMİMİZ TIKANMA NOKTASINDA

Covid-19 pandemisinin tüm dünyada ‘Delta varyantı’ ile uğraşırken yeni varyantların ortaya çıkıyor olmasının endişelerini artırdığını belirten Menteş, ‘’Şu an ağustos ayından bu yana uzayan bir 4. pik dalgasını yaşamaya devam ediyoruz. Adana Şehir Hastanesi başta olmak üzere Adana’nın her hastanesinde yeni kovid servisleri açılmaya başlandı. Yeni açtığımız servisler ve yoğun bakımlar hızla doluyor ve yeni hastalar gelmeye devam ediyor. Acillerde hasta yoğunluğu artık dayanılamaz noktalara geldi. İki yıldır ertelenen diğer hastalıkların yığılması, ertelenen ameliyatlar nedeniyle sıkıntı yaşamaktayız. Tüm bunlara sağlık sisteminin insan kaynağının tükenmişliği, malzeme temini ve yatak bulamama gibi sorunlar da eklenince sistem tıkanma noktasına gelmiştir" diye konuştu.

“Adana pandeminin başından bu yana uyarılarımız dinlemiştir. Gelinen bu noktada pandeminin bu kadar uzaması insanlarımızda bir bıkkınlık yaratmış ve önlemleri göz ardı etmişlerdir" diyen Menteş, şunları söyledi:

"Hastalık bitmemiştir ve ateş düştüğü yeri yakmaktadır. Her gün bu ülkede 200’e yakın insan ölmeye devam ediyor. Bu ölümler arasında gençlerimizi görmek bizlere tarifsiz acılar vermektedir. 20-30 yaşlarında gençlerimizi solunum cihazlarında görmek ve ailelerin perişan halleri acımıza acılar katıyor. Önlemler ile yakalanmayacağımız bu hastalıktaki hasta artışı diğer hastalıklarla ilgilenmemizi de engellemektedir. Her gün hastalarımıza yatak ve yoğun bakım ayarlamak artık sihirbazlık noktasına gelmiştir. Sağlıkçılar ve sağlık sistemi yorulmuştur. Bu durumun sürdürülebilmesi olanaksızdır."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol