birgün

24° AZ BULUTLU

Adana’da korkutan vaka artışı

SAĞLIK 04.08.2022 06:30
Adana’da korkutan vaka artışı Fotoğraf: DHA
Abone Ol google-news

Yakup Durmuş/Adana

Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, il genelinde koronavirüs vaka sayılarının neredeyse 10 katına çıktığına dikkat çekti.

BirGün'e açıklamalar yapan Dr. Menteş, Adana'da koronavirüs vaka sayılarının artmasına ilişkin "Hem servisleri kapatmıştık hem de herhangi bir şekilde acile hastalar gelmiyordu. Fakat, temmuz ayının ikinci haftasından sonra hastalar neredeyse 10 katına çıktı" dedi. Acillerde yoğunluğun arttığını belirten Menteş “Yeniden servisleri açıldı. Özellikle kronik hastalığı olan hastalardan da yaşam sıkıntısı çeken hastalarımız olmaya başladı. Haziran ayında test yaptığımız hastalarımızın yüzde 4’ü pozitif iken, ay sonuna doğru yüzde 10’a çıktı" diye konuştu.

AMELİYATLAR AKSADI

Yapılan her iki testten birinin pozitif olduğunu kaydeden Menteş, “Dün itibarıyla şehir hastanesine Covid-19 nedeniyle sadece başvuran hasta sayısı 450 civarında. Bunun da yarısı pozitif" değerlendirmesini yaptı. Adana’da günlük vaka sayısının 900 yüz'e yakın olduğunu kaydeden Menteş, özetle şunları söyledi:

“Test yapmak o kadar zorlaştı ki test yapmak için bir sürü aşamalarda geçiyor. Bu nedenle İnsanlar artık test yapmak istemiyor. Özellikle sağlıkçılar arasında da çok fazla pozitif vakalar görünmeye başladı. Hemşire ve doktor arkadaşlarda da Covid-19 pozitiflik oranı çok fazla arttı. Bu ay içerisinde bu da iş yükümüzü çoğaltmaya başladı. Ameliyatlar aksadı, muayeneleri aksadı, aksıyor aksamaya devam edecek. Hükümetin tek bildiği ve söylediği şey şu: 'Ben aşıyı getirdim, aşınızı olun, gerisine karışmam' mantığı geliyor. Böyle bir önlemle pandemiyle mücadele olmaz. Bu bir mücadele değil. Bu tamamen halkı kendine bırakmaktır. Dikkat edilmez önlem alınmazsa eylül ayıyla birlikte vakalar yeniden artacaktır."

Uzm. Dr. Selahattin Menteş, Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, Adana Tabip Odası Başkanı

Aşı karşıtlılığına da değinen Menteş, "Aşı karşıtlığı adı altında şarlatanlık yapanların da cezası neyse verilmesi gerek" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun