birgün

14° AÇIK

GÜNEY 14.01.2021 13:52

Adana Tabip Odası: Dr. Şeyhmus Gökalp serbest bırakılsın

Adana Tabip Odası, TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’ın tutuklanmasına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, "TTB Onur Kurulu Üyemiz Dr. Şeyhmus Gökalp serbest bırakılsın" denildi.

Adana Tabip Odası: Dr. Şeyhmus Gökalp serbest bırakılsın

YAKUP DURMUŞ / ADANA

Adana Tabip Odası, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’ın tutuklanmasına tepki gösterdi.

Adana Tabip Odası’nda gerçekleştirilen basın açıklamasına TTB 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten’in yanı sıra hekim ve sağlık çalışanları katıldı.

Yönetim Kurulu adına açıklamayı okuyan Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, Dr. Şeyhmus Gökalp’ın 2002 Fırat Tıp Fakültesi mezunu olduğunu, Diyarbakır’da işyeri hekimi olarak çalıştığını, 2014-2018 yılları arasında TTB Merkez Konseyi üyeliği yaptığını, Eylül ayında gerçekleştirilen 72. Büyük Kongrede TTB Yüksek Onur Kurulu’na seçildiği bilgisini verdi.

Menteş, "TTB Yüksek Onur Kurulu üyemiz Dr. Şeyhmus Gökalp, 20 Kasım 2020 tarihinde saat 05.30’da evinde iki kızının gözleri önünde gözaltına alınmış ve 23 Kasım’da çıkarıldığı mahkeme tarafından haksız-hukuksuz, adalete sığmayan, somut hiçbir delile dayalı olmayan, tutarlılıktan uzak gerekçelerle tutuklanmıştır" dedi.

"TUTUKLANMASINA İKİ GEREKÇE GÖSTERİLDİ"

Dr. Şeyhmus Gökalp’in tutuklanmasına mesnetsiz olarak iki gerekçe gösterildiğini ifade eden Menteş, şunları söyledi:

"İlki, bir platformun toplantısına katıldığı iddiası ki; katılmadığını ısrarla belirtmesine, bu beyanının aksini gösterir görüntü, ses kaydı vb. hiçbir kanıt olmamasına rağmen, bu durumun kuvvetli suç şüphesi oluşturduğu kabul edilmiştir.

İkincisi ise 2016 yılında teslim olan bir itirafçının yalanlarıdır. Bu itirafçı 2016 yılında teslim olduğu tarihte çok sayıda kişi hakkında ifade vermiştir. Dr. Şeyhmus Gökalp, bu itirafçının teslim olduğu tarihte verdiği ifadelerinde yer almamıştır. Bilinmeyen bir nedenle, teslim olduktan üç yıl sonra 26 Mart 2019'da birçok hekim hakkında olduğu gibi, Dr. Şeyhmus Gökalp hakkında da soyut iftiralarda bulunmuştur. Daha önce de benzerlerini sıkça gördüğümüz ve tutuklamasını gerektirecek hiçbir suçu, suç unsuru içeren somut bir eylemi olmamasına, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından bu tür beyanların kanıt değeri taşımadığına ilişkin kararları bulunmasına karşın hukuk dışı bir şekilde soyut iftiralar kanıt sayılarak serbest bırakılması talebi reddedilmiştir."

"ADİL BİR ŞEKİLDE YARGILANMASINI TALEP EDİYORUZ"

"Yüksek Onur Kurulu üyemiz Dr. Şeyhmus Gökalp bütün yaşamını iyi hekimlik değerlerine adamış, hastaları ve tanıyan herkes tarafından çok sevilen bir hekimdir" diyen Menteş, "Dr. Gökalp kanun dışı hiçbir etkinlik içinde olmamıştır ve suçsuzdur. Haksız hukuksuz ve pandemi koşullarında başlı başına cezalandırmaya dönüşmüş cezaevi koşullarında tutukluluğuna bir an önce son verilerek tutuksuz olarak, adil bir şekilde yargılanmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol