birgün

22° AÇIK

SPOR 24.04.2021 10:33

Adanaspor taraftarı bozguncu şirkete isyan bayrağı açtı

Adanaspor'un anonim şirket yapısının takıma ve taraftara maddi ve manevi zararlar verdiğini vurgulayan taraftarlar, imza kampanyası başlattı.

Adanaspor taraftarı bozguncu şirkete isyan bayrağı açtı

YAKUP DURMUŞ/ADANA

TFF 1. Lig ekibi Adanaspor'un taraftarları, sosyal medyada #AdanasporİçinÖzgürlük etiketiyle kulübün anonim şirket yapısının değişmesini talep ediyor.

“Adanaspor’un velayetini alan” anonim şirket “vasi görevlerini yerine” getirmiyor diyen taraftarlar, bir açıklama yaparak şirketin “kulübe yıllarca hiçbir yatırım yapmadığı gibi, manevi yönden hem kulübün hem taraftarın zarar görmesine” neden olduğunu belirttiler. “Mevcut yönetimin taşıyamayacağı bir yüke dönüşen Adanaspor, şehirde sürekli yıpranan ve kan kaybeden bir kulüptür artık” denilen açıklamada, “Süper Lig ikinciliği olan”, “Türkiye'yi UEFA’da ve Balkan Kupalarında temsil eden”, “Süper Lig’de iki kez gol kralı çıkaran”, “alt yapısından onlarca futbolcuyu ülke futboluna kazandıran”, “Türkiye’nin ilk kadın başkana” sahip olan kulübünün sıradan bir kulübe dönüştüğü vurgulandı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Ne yazık ki bugün, alt ligde bile kümede kaldığına sevinen bir takımdan başka bir şey değildir Adanaspor. Mevcut Anonim Şirket tarafından alındığı ilk gün gibi hâlâ bir 'kâğıt parçası' olan, altyapısı izbe bir odaya sıkıştırılmış, A takımı bile ancak bir mahalle sahası olabilecek tesiste çalışan, yani 15 yıllık süre zarfında dikili tek ağacı bile olmayan Adanaspor'un, 'anonim şirket yapısının feshedilmesini' ve yönetme, karar verme, tercih etme hak ve özgürlüklerinin bir ailenin değil, Adanaspor Taraftarının inisiyatifinde olmasını istiyoruz. A.Ş. yönetiminin şekli ve uygulamaları amatör takım seviyesinden öte bir yerde değildir. Adanaspor taraftarının seçeceği herhangi bir yönetim, her detayda, mevcut yönetimden çok daha iyisini yapacak seviyede olacaktır. Geleceğimizin bir aile tarafından adeta ipotek altında olması daha fazla tahammül edilecek bir durum değildir.

'ADANASPOR BİR KİŞİNİN ALACAĞI KARARLARA MAHKUM OLAMAZ'

Muhtemel başarısızlıklarda da sorumlusunun doğrudan taraftarın ve seçtiği yönetiminin olduğu bir dönemin başlamasını diliyoruz. Sonuç olarak, Adanaspor’un geleceği bir kişinin alacağı ve uygulayacağı kararlara mahkum olamaz. Kulübün bu günkü yönetim yapısı şehri ve taraftarı tamamen dışarda tutmakta; acıyı, kederi, kaybetme duygusunu kitlelere yıkmaktadır. Kurumsal anlamda geleceğe dair hiçbir umut vermeyen/veremeyen yönetim, Adanaspor’u sonunda ancak bir cenaze olarak terk edecektir. İyice yıprattığı camiayı en nihayetinde yok edeceği aşikardır. Adanaspor yok olmadan, o “kâğıt parçası” hangi gerekçeyle Anonim Şirket yapısına verildiyse, aynı gerekçeyle geri alınmalıdır.

'BİZİ YAKAN VE ISITAN KENDİ ATEŞİMİZ OLSUN'

Yönetimsel olarak yeniden özgürleşip kendi kaderimizi tayin etme hakkını almak istiyoruz. Bugün, herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir gün Cumhurbaşkanı olma hayali kurabilir ama hiçbir Adanasporlu bir gün Adanaspor Başkanı olma hayali kuramaz. Biz o hayalin de peşindeyiz! Bizi yakanda ısıtanda kendi ateşimiz olsun."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol