CHP, yeni MYK üyelerinin ortak mutabakatıyla tüzükte değişikliğe giderek milletvekili adaylarının artık ön seçimle belirlenmesine karar verdi. Açıklamada ayrıca yalanla mücadele ekibi kurulduğu belirtildi.

Adaylar artık ön seçimle gelecek
Fotoğraf: Depo Photos

Haber Merkezi

Partinin Sosyal Medya Yönetiminden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erdem, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, partisindeki tüzük değişikliğine vurgu yaptı, değişime ilişkin kararlardan birinin de milletvekili adayını belirleme sürecine yönelik olduğunu bildirdi. 

Erdem, "Sayın Genel Başkanımızın takdiriyle oluşan değişim MYK’da bizlerin teklifine başta Sayın Genel Başkanımız ve tüm MYK üyelerimizin ortak mutabakatıyla olağan kongremizde gündeme tüzük değişikliği maddeleri alarak bundan sonra adaylarımızın üyelerimizin katılacağı ön seçimle belirlenmesi yönünde karar aldık" dedi. 

Erdem’in açıklamaları şöyle: "Sayın Genel Başkanımızın takdiriyle Genel Merkezimizde çalışmalarımızı başlatmış bulunuyoruz. Bu çalışmalarımız son derece kapsamlı şekilde medya aygıtlarının doğru yönetilmesi açısından yararlı olacaktır diye düşünüyorum. Sosyal medyadaki çalışmalarımızın temeli, doğru bilginin yayılmasına katkıda bulunmak ve dezenformasyonla aktif biçimde mücadele etmek olacak.

Sayın genel başkanımızın da seçim kampanyasında dediği gibi, hiçbir gencin tweet attığı için cezaevine girmemesi için, linç kültürüne kurban edilen vatandaşlarımızı, özellikle gençlerimizi sosyal ve hukuki olarak destekleyeceğiz. Kamuoyumuzun sağlıklı bilgilenmesi için teyit edilmiş bilgilerin yayılmasını sağlamak ve halkımızın doğru bilgiye ulaşımını kolaylaştırmak için tüm sosyal medya araçlarını etkin ve interaktif biçimde kullanacağız. Seçim kampanyası boyunca şaşkınlıkla takip ettiğimiz birçok dezenformasyona maruz kaldık. Bu ülkenin cumhurbaşkanı apaçık yalanlarla ‘montaj da olsa’ diyerek oy istedi.

HESAP SORACAĞIZ

Vergilerimizle yayın yapan TRT’nin yine halkın vergileriyle ve ballı ihalelerle zenginleştirilen Saray medyasının ekranlarında, bu yalanların milyonlara ulaştırılmasına tanık olduk. Türkiye demokrasisi için bundan daha büyük bir tehdit ve tehlike yoktur. Bu manzaranın tekrar yaşanmaması için sadece sağlıklı bilgi akışında bulunmak değil: yalanla, dolanla, dezenformasyonla mücadele etmek için 7 gün 24 saat esasına dayanan bir yalanlarla mücadele ekibi kurduk. Halkı kandırmak isteyenlerden hem sosyal medyada hem konvansiyonel medyada hem meydanlarda hem de yargı önünde hesap soracağız.

Sayın Genel Başkanımızın takdiriyle oluşan değişim MYK’da bizlerin teklifine başta Sayın Genel Başkanımız ve tüm MYK üyelerimizin ortak mutabakatıyla olağan kongremizde gündeme tüzük değişikliği maddeleri alarak bundan sonra adaylarımızın üyelerimizin katılacağı ön seçimle belirlenmesi yönünde karar aldık. MYK’mızın ilk önemli kararlarından biri budur.” 

***

DEĞİŞİM TALEBİ İYİ ANLAŞILMALI

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2023 seçimlerinin ardından yaptığı ‘değişim’ çıkışını yineledi. CHP’nin Merkez Yönetim Kurulu’nda yapılan yeni görevlendirmelere atıf yapan İmamoğlu, "Değişimin bir kurul, heyet değişimiyle olmayacağının farkındayız. Değişim talebini en güçlü şekilde ifade etmeye devam ediyorum" dedi. Toplumun değişim istediğini ifade eden İmamoğlu, "Kulağını buna tıkayarak yol yürümek olmaz" ifadesini kullandı. İmamoğlu, söz konusu değişim sürecinde görev almaktan çekinmeyeceğini söyledi.