birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Adnan Oktar’dan kurtulanlar dış basına konuştu: Anestezi almadan burun ameliyatı yaptırılmaya zorlandım

Adnan Oktar'ın grubundan kaçan isimler İngiltere'de The Sunday Times’a açıklamalarda bulundu. Kurtulan kadınlardan biri, Adnan Oktar'ın kendilerini estetik yaptırmaya zorladığını belirtirken, "20 yaşında anestezi almadan burun ameliyatı yaptırılmaya zorlandım" dedi. Oktar’ın tarikatından kurtulanlar, yaşadıklarını anlattı.

GÜNCEL 14.02.2022 13:50
Adnan Oktar’dan kurtulanlar dış basına konuştu: Anestezi almadan burun ameliyatı yaptırılmaya zorlandım
Abone Ol google-news

The Sunday Times, Adnan Oktar’ın kurduğu ve Oktar’a bağlılık üzerinden bir araya gelmiş ve kapalı bir tarikat sistemi içinde yaşayan insanlardan oluşan grup üyeleriyle konuştu.

Sözcü’nün The Sunday Times’a dayandırdığı habere göre grubun kadın üyeleri ve erkek üyeleri, yaşadıkları günleri ve taciz olaylarını anlattı.

Aralarında bazılarının Adnan Oktar ile imam nikah kıydığı bilinen kadınların cinsel istismara ve tacize maruz kaldığı daha önce dava dosyalarında ortaya çıkmıştı. Bu kez, Adnan Oktar’ın grubuna üye isimler, Oktar tutuklanmadan önce yıllarca maruz kaldıkları istismarı anlattı.

ADNAN OKTAR SUÇLAMALARI REDDETTİ

Ocak ayında Adnan Oktar tecavüz, çocuk istismarı, casusluk ve şantaj gibi bir dizi suçlama ile 1.045 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak, 64 yaşındaki Oktar tüm suçlamaları reddetmiş ve temyize gideceğini bildirmişti.

2018 yılında, Adnan Oktar’ın grubuna yönelik yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul ve diğer şehirlerdeki mülklerine polis baskınları yapılmış ve Adnan Oktar Suç Örgütü ile bağlantıları bilinen 171 kişi tutuklanmıştı.

The Sunday Times gazetesi, asıl adı Harun Yahya olan Oktar’ın, Darwin’in evrim teorisine karşı “İslami yaratılış” adını verdiği teoriyi savunduğu bir dizi kitabı bulunduğunu ve bunlarla tanındığını aktardı.

‘ANESTEZİ OLMADAN BURUN AMELİYATI OLDUM’

Adnan Oktar’ın grubundan kaçan isimlerden bazıları ise yaşadıkları dehşeti gazeteye anlattı.

Oktar’ın alıkoyduğu kadınlardan biri olan Seda Işıldar, İngiliz The Sunday Times gazetesine, 16 yaşındayken tarikat lideri tarafından cinsel istismara uğradığını, 20 yaşındayken genel anestezi olmadan burun estetiği olmaya zorlandığını söyledi.

Işıldar, Oktar’ın 30’lu yaşlarındayken kendisini onunla evlenmeye zorladığını belirtirken, 8 yıl sonra kaçmayı başardığını ve Kanada’ya taşındığını aktardı.

‘HAPİSHANEDE YAŞAMAK GİBİYDİ’

Adnan Oktar’ın grubuna 2006 yılında 24 yaşındayken katılan bir başka isim Ceylan Özgül de gazeteye yaptığı açıklamada, grupla birlikte yaşamayı ‘hapishanede yaşamaya’ benzetirken, Oktar’ın Türkiye’de ciddiye alınmadığını ancak yaşattıklarının ‘ciddi’ olduğunu söyledi.

Özgül de zorla anestezi olmadan burun ameliyatı geçirdiğini belirtirken, hala bu durumdan dolayı travma yaşadığını aktardı. Özgül The Sunday Times gazetesine, ‘Burnuma vurulan çekici hala hatırlıyorum. Çekiç ve keskiyi burnuma kaç kez vurduklarını sayıyordum” dedi.

Özgül, Oktar’la ilk tanıştığında eğlenceli olduğu için onunla konuşmayı sevdiğini ve onu ciddiye aldığını söyledi. Grubun uluslararası itibarının artmasına yardımcı olduğunu ve University College London dahil olmak üzere prestijli kuruluşlarla Oktar için konferanslar düzenlediğini aktardı. Ancak zaman geçtikçe hareketlerinin daha da fazla kısıtlandığını aktaran Özgül, kaldığı yerleşkenin çeşitli kameralarla sürekli izlendiğini söyledi.

GRUBA KADINLARI GETİREN ERKEKLER KONUŞTU

Öte yandan, Sunday Times’a konuşan grubun erkek üyelerinden biri olan Şahin, kendilerinin daha fazla kadını gruba çekmekle görevlendirildiklerini aktardı. Oktar’ın sayesinde lüks kıyafetler giyinen ve dış görünüşüne özen gösteren Şahin kısa sürede “yakışıklılığı” ile kadınlar için bir ‘yem’ haline geldi.

Kendisine ve diğer erkek üyelere alışveriş merkezlerinde veya kafelerde nasıl takılacağını ve oradaki kadınlarla nasıl sohbet edeceğini ve onlara bir mankenlik ajansı için nasıl teklif götürülmesi gerektiğinin anlatıldığını aktardı.

Bu düzene ‘turnike sistemi’ adı verildiğini ve yıllar içinde sayısız kadının bu şekilde tarikata getirildiğini belirtti.

“200 KADINI TARİKATA GETİRDİ”

200 kadını tarikata getirdiğini iddia eden Şahin, Oktar’ın yaptığının doğru olduğunu düşünmesi için beyninin yıkandığını söyledi. Şahin sonunda tarikattan ayrıldığını ve diğer üyelerle birlikte kovuşturma dokunulmazlığı karşılığında polisle bilgi paylaştığını açıkladı.

Adnan Oktar, ocak ayında çocuklara cinsel istismar, suç çetesi kurma, tecavüz, şantaj, dolandırıcılık, siyasi ve askeri casusluk ve işkenceye neden olma gibi 10 ayrı suçlamadan suçlu bulunmuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol