birgün

9° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 17.09.2019 11:26

Afganistan'da cumhurbaşkanının katıldığı seçim mitingine bombalı saldırı

Afganistan'da cumhurbaşkanının katıldığı seçim mitingine bombalı saldırı

Afganistan'da Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin katıldığı seçim mitingine bombalı saldırı düzenlendi. Bombalı saldırıda en az 24 kişi öldü, 31 kişi ise yaralandı. Dakikalar sonra Kabil'de ABD Büyükelçiliği'nin bulunduğu bölgede gerçekleşen patlamada ise 6 kişi öldü. Saldırıları Taliban üstlendi.

Reuters'ın son dakika haberine göre arabaya konulan bombanın patlaması sonucunda ilk belirlemelere göre 24 kişi hayatını kaybetti.

Bölgedeki hastane yetkilisi Abdul Qasim Sangin yaptığı açıklamada "Kurbanların çoğu sivil. Ölenler arasında kadınlar ve çocuklar da bulunuyor. Ambulanslar hala çalışıyor ve hayatını kaybedenlerin sayısı artabilir" dedi.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

İkinci patlama

Eşref Gani'nin katıldığı seçim mitingine bombalı saldırıdan dakikalar sonra bir başka patlama haberi de Kabil'den geldi. Afganistan'ın başkenti Kabil'de ABD Büyükelçiliği'nin bulunduğu bölgede patlama meydana geldi. Bu saldırıda da 22 kişi hayatını kaybetti.

Saldırıları ise Taliban üstlendi.

Afganistan'da seçimler

Afganistan'da Temmuz ayında yapılması planlanan seçimler 'seçim yasasının üstünlüğünün daha iyi uygulanması, aynı zamanda şeffaflık ve seçmen kaydının temin edilmesi için' 28 Eylül'e ertelendiği açıklanmıştı.

Seçimlerle birlikte saldırılar da artmaya başlamıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız