birgün

24° AÇIK

Afganistan'da kadın hakları savunucusu vurularak öldürüldü

29 yaşındaki kadın hakları savunucusu Frozan Safi, Afganistan'ın kuzeyinde vurularak öldürüldü. Safi'nin, Taliban'ın iktidara gelmesinden bu yana öldürülen ilk kadın hakları savunucusu olduğu düşünülüyor.

DÜNYA 06.11.2021 16:07
Afganistan'da kadın hakları savunucusu vurularak öldürüldü
Abone Ol google-news

Kadın hakları savunucusu ve üniversite öğretim üyesi 29 yaşındaki Frozan Safi, Afganistan'ın kuzeyinde vurularak öldürüldü. Frozan Safi'nin cesedi, 20 Ekim'de kaybolduktan sonra Mezar-ı Şerif şehrinde bir morgda teşhis edildi. Safi'nin doktor olan kardeşi Rita, "Onu kıyafetlerinden tanıdık. Kurşunların yüzünü mahvetmişti" dedi.

Rita, "Her yerinde kurşun yaraları vardı. Sayılmayacak kadar çoktu. Kafasında, kalbinde, göğsünde, böbreklerinde ve bacaklarında" ifadelerini kullandı.

Bölgede doktorluk yapan Meraj Faruki, perşembe günü Taliban militanlarının vurularak öldürülen kimliği belirsiz iki kadının cesedini Belh Eyalet Hastanesi'ne getirdiğini söyledi. Polisin ise soruşturma başlattığı belirtildi.

Afganistan'da ABD'nin çekilmesinin ardından Taliban yeni hükümetin kurulduğunu açıklamış, kız çocuklarının ortaokula gitmeleri fiilen yasaklamıştı. Taliban'ın geçmişte Afganistan'ı yönettiği dönem (1996-2001), kadınlara yönelik acımasız kural ve cezalarla hatırlanıyor. Ağustos ortasından bu yana Afganistan genelinde kadınlar protestolar düzenleyerek Taliban'dan hak ve özgürlüklerini geri istiyor.

(The Guardian)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol