birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Afganistan'da Şii camisinde bombalı saldırı: Ölü ve yaralı sayısı 100'ün üzerinde!

Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz vilayetinin Sayed Abad bölgesinde yer alan, Şiilere ait bir camiye bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda ölü ve yaralı sayısının 100'ün üzerinde olduğu bildirildi.

DÜNYA 08.10.2021 14:08
Afganistan'da Şii camisinde bombalı saldırı: Ölü ve yaralı sayısı 100'ün üzerinde!
Abone Ol google-news

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Kunduz'un Sayed Abad bölgesindeki Şiilere ait camiye cuma namazı sırasında bombalı saldırı düzenlendiğini bildirdi. Saldırıyı IŞİD üstlendi.

Saldırıda ölü ve yaralıların olduğunu ifade eden Mücahid, Taliban güçlerinin bölgeye ulaştığını ve saldırıyla ilgili inceleme başlatıldığını belirtti.

Kunduz merkezdeki Sınır Tanımayan Doktorlar Hastanesinden (MSF) alınan bilgiye göre, patlama sonucu ölen ve yaralananların sayısı toplamda 100'ü aştı.

Birleşmiş Milletler (BM) Afganistan Yardım Misyonu (UNAMA) da yaptığı açıklamada, ilk belirlemelere göre ölü ve yaralı sayısının 100'ü aştığını duyurdu. Ölen ve yaralananların net sayılarına dair bilgi paylaşılmadı.

Şii camisini hedef alan saldırı, yabancı güçlerin Afganistan'dan ayrılmasının ardından ülkede yaşanan en ölümcül terör eylemi oldu.

ABD'nin 31 Ağustos'ta son güçlerini çekerek ülkeden ayrılmasının ardından Afganistan'daki patlamalar başkent Kabil'in doğusundaki Nangerhar vilayetinin merkezi Celalabad'da yoğunlaşmıştı. Söz konusu saldırıların çoğu Taliban güçlerini hedef alırken bugünkü saldırı, doğrudan sivilleri hedef alan en şiddetlisi oldu.

Saldırının ardından Twitter hesabından açıklama yapan Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, olay yerine Taliban güçlerinin sevk edildiğini bildirmişti.

Görgü tanıklarının intihar eylemi olduğunu belirttiği saldırıyı üstlenen olmamıştı.

​​​​​​​Saldırının yapıldığı camiye giden yollar, Taliban güçleri tarafından kapatılmıştı.

Afganistan'da geçmişte Şiilere yönelik saldırıların çoğunu IŞİD üstlenmişti.

31 Ağustos sonrası meydana gelen patlamaların çoğu IŞİD tarafından üstlenilmişti.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol