TGS, AFP ile sürdürdüğü toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde greve başlayacaklarını duyurdu. TGS tarafından yapılan açıklamada, “Bu noktaya gelmemek için sendika olarak elimizden gelen tüm çabayı sarf etmemize rağmen maalesef aynı karşılığı bulamadık” denildi.

AFP işvereni ile TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı: TGS 3 Mayıs’ta greve çıkacak
Fotoğraf: @TGS_org_tr / Twitter

Ahin ASLAN

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Agence France-Presse (AFP) işvereni ile sürdürdüğü toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle grev yapma kararı aldı.

TGS tarafından yapılan yazılı açıklamada, 3 aydan fazladır AFP ile devam eden müzakerelerde işverenin Türkiye’deki ekonomik kriz ve enflasyonu görmezden geldiği ifade edildi.

AFP, MAKUL BİR TEKLİF VERMEDİ

AFP işvereninin makul bir teklif vermediği ifade edilen açıklamada, çalışanların, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde greve başlayacakları belirtildi.

Konuya ilişkin TGS’nin bugün yaptığı yazılı açıklamada şunlara yer verildi:

“Agence France-Presse (AFP) işvereni ile sürdürdüğümüz toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde greve başlıyoruz. Üç aydan fazladır devam eden müzakerelerde, Türkiye’de tüm çalışanları derinden etkileyen ekonomik krizi görmezden gelen, her ne kadar haberlerini yapıp tüm dünyaya duyursalar da gerçek enflasyon oranlarını konuşmak istemeyen bir yaklaşım ile karşı karşıya kaldık.

GAZETECİLER, HAK ETTİĞİ ÜCRETE ULAŞAMIYOR

Hemen her gün eriyen ücretlerimizle ay sonunu getiremememize rağmen, bunu telafi edecek bir teklifi maalesef göremedik. AFP'nin Türkiye bürosunda çalışan üyelerimiz Türkiye’de ve tüm dünyada örnek gösterilen başarılı işlere imza atan, ödüller alan, AFP'ye hem prestij hem para kazandıran ancak bunun karşılığında hak ettiği ücrete ulaşamayan gazetecilerdir.

Bugün haklarımızı almak için hem grev kararını ilân ediyor hem de 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde grev uygulamasına başlayacağımızı tüm kamuoyuna duyuruyoruz. Bu noktaya gelmemek için Sendika olarak elimizden gelen tüm çabayı sarf etmemize rağmen maalesef aynı karşılığı bulamadık. AFP yönetimini çalışanlarının ücretlerini hak ettikleri seviyeye çekmeye ve bu süreci grev yaşanmadan bitirmeye davet ediyoruz.”

TGS’nin sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklama ise şöyle:

“AFP 3 Mayıs’ta greve gidiyor! Ekonomik krizi ve gerçek enflasyon oranlarını görmezden gelen AFP, işvereni mâkul bir teklif sunmazsa 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde greve çıkıyoruz. Adil bir ücret ve insan onuruna yaraşır çalışma koşulları ayrıcalık değil, haktır.”