birgün

10° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 13.10.2020 16:08

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nin temeli çürüyor

Afyon'da, 2012 yılında açılırken 5 yıldızlı bina olarak tanıtılan devlet hastanesinin, temelindeki çürüme bitmiyor. Bodrum kattan çıkan suyun 8 yıldır önlenemediği öğrenildi.

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nin temeli çürüyor

BERKAY SAĞOL

Afyon'da, 80 milyon TL maliyetle yaklaşık 8 yıl önce Türkiye'nin 8’inci akıllı hastanesi olarak gösterilen Afyonkarahisar Devlet Hastanesi binasının sorunları çözülemedi. 5 yıldızlı bina olarak lanse edilen 600 yatak kapasiteli devlet hastanesinin yapımında, daha önceden eksik demir kullanıldığı belirtilmişti.

2012 yılında hizmete giren devlet hastanesinin bodrum katından ve zemin katından çıkan suyun bir türlü önlenemediği ve ameliyathane koridorlarının zemin kaplamalarında bozulmalar ve yırtılmalar meydana geldiği öğrenildi. Su basmasıyla ilgili yaptırılan bilirkişi incelemesinde zemindeki bozulmaların yapım hatasından kaynakladığı belirlenmesi üzerine firma tarafından yeniden tamir edildiği, direnaj kanalı açılmasına rağmen bodrum kattan çıkan suyun bir türlü önlenemediği öğrenildi. Su basmaların sonucunda bodrum katta bulunan laboratuvarın bir üst kata taşındığı ve yan duvarların çatlayarak sobaların döküldüğü ifade edildi.

UZMANLARI DİNLEMEMİŞLER

afyonkarahisar-devlet-hastanesi-nin-temeli-curuyor-792215-1.

Konu hakkında BirGün’e açıklama yapan CHP Afyon İl Başkanı Yalçın Görgöz, “TMMOB’a bağlı odaları ziyaret ettiğimiz zaman oradaki mühendis arkadaşlar, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nin o bölgeye yapılmasının uygun olmadığını söylediler. Hastanenin yapımı başlamadan önce yetkilileri bu konuda uyardıklarını ancak sözlerinin dinlenmediğini de belirttiler. Dönemin Afyonkarahisar Milletvekili olan ve eski Orman ve Su İşler Bakanı Veysel Eroğlu ise hastanenin dayanıklı olacağını ve 10 şiddetinde bile depreme dayanacağını söylemişti. Hastanenin geldiği durum ise ortada. Yaptıkları her işlem gibi Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'de yapboza döndü. İnşaatı yaptıktan sonra tamir etmeye çalışıyorlar ama onu da beceremiyorlar. Temelini sürekli su basıyor, motopomplarla su çekiliyor. Koskoca Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nin temeli çürüyor” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız