birgün

14° AÇIK

Ağaç katliamına karşı başlatılan Cudi Yürüyüşü’ne izin verilmedi

GÜNCEL 18.09.2022 06:30
Ağaç katliamına karşı başlatılan Cudi Yürüyüşü’ne izin verilmedi Fotoğraf: MA
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Diyarbakır, Urfa, Antep, Adana, Mersin ve Mardin’den Cizre’ye giden binlerce kişi dün ağaç katliamına karşı yürümek istedi. Yürüyüşe jandarma ekipleri tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Mezopotamya Ekoloji Hareketi öncülüğünde “Savaş Yıkımına ve Doğa Talanına Karşı Yürüyoruz” sloganıyla Şırnak’taki Cudi Dağı’na yapılmak istenen yürüyüş Hakkari Valiliği tarafından yasaklanmıştı. Yasağa rağmen binlerce kişi farklı kentlerden yola çıktı.

Cudi Dağı’na doğru yapılacak yürüyüş için Batman’da kalabalık bir kitle bir araya geldi. Aralarında DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır ile sivil toplum örgütü temsilcilerinin de olduğu çok sayıda kişi, kent girişinde bir araya geldi. Kitle, yürüyüşe katılmak için araçlarla Hasankeyf’e doğru yola çıktı. Kitle, buradan diğer yürüyüş kollarıyla birleşti. DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz burada yaptığı açıklamada, doğa talanına karşı bir arada olduklarını belirterek, “Doğa için Cudi’ye yürüyoruz. Bugün Cizre’ye yetişeceğiz ve oradan da Cudi’ye geçeceğiz. Talan sistemi bitene kadar tüm eylemlerimizi devam ettireceğiz” dedi. Cizre Çevreyoluna kadar ulaşan kitleye jandarma müdahale etti. Yürümek isteyen gruba TOMA’larla tazyikli su sıkıldı ve gaz bombaları ile müdahale edildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol