birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 04.08.2020 08:31

Ağacı, havayı, insanı toza boğacaklar

Saatte 15 kilogram toz çıkmasına neden olacak kalker ocağı için ÇED gerekli değildir kararı verildi. Ocak, yerleşim yerine 470 metre uzaklıkta.

Ağacı, havayı, insanı toza boğacaklar

Gökay BAŞCAN
Maraş’ın onikişubat ilçesi Dadağlı Mahallesi’nde Alpkar Madencilik tarafından orman arazisinde yapılması planlanan Kalker Ocağı için ÇED gerekli değildir kararı verildi. Yerleşim yerlerinin yakınına yapılması planlanan kalker ocağı açık ocak yöntemiyle işletilecek ve cevheri çıkarmak için patlatmalar yapılacak. 4.65 hektarlık ruhsat alanı bulunan projenin bedeli ise 565 bin lira.

Yılda 500 bin ton kapasiteyle çalışması planlanan ocakta; patlatma, çıkarma, yükleme ve taşıma gibi işlemler nedeniyle saatte 15 kilogram toz meydana gelecek.

Orman arazileri içerisinde bulunan güney batısında 470 metre uzaklıktaki yerleşim yerleri bulunuyor. Çıkan toz çevredeki ağaçları ve yurttaşları olumsuz etkileyecek. Şirketin hazırladığı ÇED dosyasında tozun engellenmesi için sadece sulama yapılacağı belirtildi.

Ayrıca şirket, kalkeri çıkaracağı alanda bitkisel sıyırma işlemi yapacak. Yaklaşık 6 bin ton bitkisel toprağı sıyıracak olan şirket, başka bir yerde depolayacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız