birgün

21° PARÇALI BULUTLU

Ağaçların insan sağlığına 10 faydası

Cerattepe Direnişi ile ağaçlar bir kez daha gündemimize girdi. En temel oksijen kaynağımız olan ağaçların yararları saymakla bitmez

ÇEVRE 22.02.2016 08:28
Ağaçların insan sağlığına 10 faydası
Abone Ol google-news

Dünyada hiçbir insanoğlu oksijen olmadan yaşayamayacağı için ve oksijen üretimi için de doğaya ve ağaçlara ihtiyacımız sonsuzdur şüphesiz. Ağaçlar insanların yaşaması bakımından birinci derece öneme sahiptir. Ağaçlar insanlara nefes alması için gereken oksijeni üretir. Ayrıca ağaçlar en çok bilinen sera gazı olan karbondioksiti emip, içerisindeki karbonu emdikten sonra kalan oksijeni atmosfere bırakırlar.

Ağaçların insan sağlığına faydalarını 10 başlıkta topladık:

1 Etrafa saçılan tozların bir müddet sonra görünmeyerek yok olmasını ormanlara borçluyuz. Ormanlar her yıl yaklaşık 25-55 ton kadar tozu bünyelerinde tutarak tozun beraberinde getirdiği kronik astım riskini azaltır.

2 Ağaçlar atmosferdeki kötü koku ile amonyak, nitrojen dioksit, sülfür dioksit ve ozon gibi insan sağlığını kötü yönde etkileyen gazları emer; kabuk ve yaprakları yoluyla havadaki partikülleri filtreler. Bu sayede temiz hava solumamızı sağlar.

3 En sık görülen kanser türlerinden biri cilt kanseridir. Ağaçlar UV-B'ye maruz kalma oranını yüzde 50 azaltarak okullarda ve parklarda saatlerce zaman geçiren çocukları UV-B ışınından korurlar.

4 Penceresinden ağaç gören hastalar, görmeyenlere göre daha çabuk ve daha az komplikasyonla iyileşmektedir.

5 Dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi bulunan çocukların doğayla temas ettiklerinde semptomlarının azaldığı görülür.

6 Ağaçlarla temas içinde olmak, akli yorgunluğu azaltarak konsantrasyonun artmasını sağlar.

7 Aşırı sıcakları düzenler, bir ısı tamponu gibi görev yapar. Sıcağı soğuğu dengeler, yaz sıcaklığını azaltırken, kış sıcaklığını artırır, radyasyonu önler ve böylece radyasyonun yol açtığı tansiyon, kronik yorgunluk, uykusuzluk, stres, depresyon, baş ağrısı, unutkanlık, cilt bozuklukları hastalıklarını önler.

8Ormanlar, eğlenme, dinlenme ve boş zamanlarını değerlendirme imkânı sağlar. Havası, suyu, doğal görünümleri ve sakin ortamı yönüyle insanların beden ve ruh sağlığı üzerinde olumlu rol oynar.

9 Ormanların ürettiği Oksijenli hava beyin sağlığı için birinci şarttır. Beyin hücreleri arasında iletiyi sağlayan kimyasalların artmasını sağlayarak hafıza zayıflamasını engeller.

10 Oksijenli hava kanın temizlenmesine yardımcı olur ve vücudun foksiyonlarını daha rahat yerine getirmesini sağlar.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol