birgün

12° HAFİF YAĞMUR

Ağbaba'dan Akın Gürlek atamasına tepki: İktidarın silahı olarak kullanılıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanı Akın Gürlek’in Adalet Bakan Yardımcısı olarak atanmasına tepki gösterdi. Gürlek'i 'hukuk celladı' olarak nitelendiren Ağbaba, "Adeta iktidarın silahı gibi kullanılan birisi maalesef bakan yardımcısı olarak atanmış durumda" dedi.

SİYASET 02.06.2022 16:14
Ağbaba'dan Akın Gürlek atamasına tepki: İktidarın silahı olarak kullanılıyor Fotoğraf: DepoPhotos
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, partisinin Bursa İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanı Akın Gürlek’in Adalet Bakan Yardımcısı olarak atanmasına tepki gösteren Ağbaba, “Birçok siyasi dava var. Bunların başında, Canan Kaftancıoğlu kararı, Sözcü Gazetesi kararı, Türk Tabipleri Birliği kararı, Enis Berberoğlu’nun mahkeme kararını uygulamayan bir hâkim var. Bu kararların hepsini aynı adam görüyor. Adeta bir yargı, hukuk celladı Akın Gürlek isminde birisi var. Bu isim bakan yardımcısı oldu… Adeta iktidarın celladı ve iktidarın silahı gibi kullanılan birisi maalesef bakan yardımcısı olarak atanmış durumda” dedi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi eylemcilerine ilişkin kullandığı 'sürtük, çürük' ifadelerine değinen Ağbaba, "CHP olarak bizler, o dille o seviyede cevap vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı. Ağbaba, "Türkiye’de çok siyasi yarışlar oldu, hatta çok sert rekabetler oldu. Cumhuriyet kurulduğundan bu yana memlekette, Atatürk, İsmet İnönü, Celal Bayar, Menderes, Demirel, Türkeş, Erbakan, Ecevit, Özal, Yılmaz, Çiller, birçok siyasetçi geldi. Ama ilk kez bir cumhurbaşkanının ağzından birkaç kelime duydum. ‘Teröriste’ alışmıştık ama dün ‘sürtük, çürük’ kelimelerini kullandı. O sözlerin ne anlama geldiğini burada söyleyemem. Cumhurbaşkanı’nın, siyasi rakiplerine, başta şimdiki ortağı Devlet Bahçeli olmak üzere söylemediği söz kalmadı. Birkaç örnek vereyim: Bu ülkenin kurucularına ‘iki ayyaş’, ‘kadın mı, kız mı bilemedim’, ‘haddini bil edepsiz kadın’, ‘sanatçı müsveddeleri’, ‘affedersiniz Ermeni’, ‘ulan İsrail dölü’, ‘ananı da al git’, ‘Haşhaşiler’, ‘vandallar’, ‘çapulcular’, ‘zillet’, ‘cibilliyetsiz’, ‘zürriyetsiz’ ve en son ‘çürük ve sürtük’ dedi. Siyasetin dili maalesef dün itibariyle bir seviyenin altına indi. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler, o dile o seviyede cevap vermeyeceğiz. Türkiye’nin gerçek meseleleri konuşulmasın diye, Sayın Cumhurbaşkanı bu kelimeleri kullanıyor. Bursa’dan onu, Türkiye’de yaşayan annelere ve babalara havale ediyorum" dedi.

'BU YASAYLA HERKES SUSTURULMAK İSTENİYOR'

AKP ve MHP'nin düzenlediği 'dezonformasyon' yasasının basın özgürlüğünü kısıtlayacağını vurgulayan Ağbaba, "Ülkenin gerçek gündemi işsizlik, yoksullukken bir ‘sansür’ yasasını MHP’yle birlikte komisyondan geçirdiler. Bu teklif de ‘doğru olmayan, kamu düzenini ve barışını bozan, iş güvenliğini tehdit eden haber ve bilgi paylaşanlara ve yayanlara hapis cezası vereceğiz’ diyor. AKP, işine gelmeyen, sarayı eleştiren herkesi cezaevine atmayı amaçlıyor. Amaç korkutmak, susturmak, baskı ve sansürle iktidarda kalmak. Bu yasayla herkes susturulmak isteniyor. Yandaş medya oluşturdular; trol orduları yetmedi, şimdide sosyal medyaya yasak getirmeye çalışıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar. Sosyal medyayı yasaklasalar da ceza da verseler bilin ki AKP iktidarı ve Cumhur İttifakı gidiyor" şeklinde konuştu.

Ağbaba'nın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

'RTÜK AKP GENEL BAŞKANI’YLA İLGİLİ İŞLEM YAPACAK MI?'

2013’te Gezi eylemlerine Türkiye’nin tamamına yakın illeri destek oldu. Bir kez daha ifade edelim; Gezi, Türkiye’nin onurudur, şerefidir. Gezi’ye AKP’li siyasetçilerin çocukları da katıldı. MHP’li kardeşlerimiz de katıldı, onlar da destek verdi. Her ne kadar şimdi Devlet Bahçeli inkâr etse de ben onu Gezi eylemlerine katılan MHP’li dedelere, babalara, kardeşlerime havale ediyorum. RTÜK’ün, Tayyip’in askerlerine de bir mesaj vermek istiyorum. Genel Başkanımızın akşam 10:00’da çekmiş olduğu videodan dolayı televizyon kanallarına ceza verildi. Burada bugün bu sözleri söylesem ceza alırım. Acaba RTÜK, AKP Genel Başkanı’yla ilgili bir işlem yapacak mı, merak ediyoruz.

AKIN GÜRLEK'İN GEÇMİŞ DAVALARINI HATIRLATTI

Birçok siyasi dava var. Bunların başında, Canan Kaftancıoğlu kararı, Sözcü Gazetesi kararı, Türk Tabipleri Birliği kararı, Enis Berberoğlu’nun mahkeme kararını uygulamayan bir hâkim var. Bu kararların hepsini aynı adam görüyor. Adeta bir yargı, hukuk celladı Akın Gürlek isminde birisi var. Bu isim, bakan yardımcısı oldu. Demek ki Canan Kaftancıoğlu, Sözcü, Enis Berberoğlu, Türk Tabipleri Birliği kararlarını Recep Tayyip Erdoğan vermiş. Akın Gürlek, yapmış olduğu hukuk ayıpları yüzünden bakan yardımcısı oldu. Geçmişte Balyoz’da, Ergenokon’da, Oda TV’de, Askeri Casusluk’ta karar veren hâkim ve savcılar da yargılanıyor. Bilin ki bu kararı verenler de yargılanacak. Adeta iktidarın celladı ve iktidarın silahı gibi kullanılan birisi maalesef bakan yardımcısı olarak atanmış durumda.

'ADAYIMIZ KEMAL KILIÇDAROĞLU’DUR'

Kemal Kılıçdaroğlu, herkesin gözü önünde açıkça organize bir linç, öldürme girişimiyle karşı karşıya geldi. Kılıçdaroğlu’nu öldürmeye girişenler, bir gün bile cezaevinde yatmadı. Canan Kaftancıoğlu cezaevinde yattı. Erdoğan’la ilgili tweet atan 13-14 yaşındaki çocuklar cezaevinde yattı. Bu adaletsiz düzeni, Türkiye’yi itibarsızlaştıran bu hukuk düzenini sağlayanları seçimle göndermek bizim boynumuzun borcudur. Bize ‘aday kim’ diyor. Bizim adayımız, altılı masayı kuran, senin kimyanı bozan, Türkiye’de Adalet Yürüyüşü’yle başlayarak toplumun tüm kesimlerini gündeme getiren, onlarla kol kola giren genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’dur.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol