birgün

29° PARÇALI AZ BULUTLU

Ağbaba ve Özel, Muğla'da orman köylülerine zeytin fidanı dağıttı

CHP'li Ağbaba ve Özel, Bodrum'da köylülere zeytif fidanı dağıtarak zeytinliklerin talana açılmasına tepki gösterdi.

YEŞİL BİRGÜN 19.03.2022 20:45
Ağbaba ve Özel, Muğla'da orman köylülerine zeytin fidanı dağıttı
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Bodrum Belediyesi Tarım Ar-Ge ve Yerel Tohum Merkezi'nde orman köylüsüne zeytin fidanı dağıtım etkinliğine katıldı.

Ağbaba, burada yaptığı konuşmada, alınacak tedbir ve önlemlerle bölgenin bir daha orman yangınlarıyla karşı karşıya kalmaması temennisinde bulundu.

Zeytin ağaçlarının Türkiye'nin önemli tarım ürünlerinden olduğunu ve mutlaka korunması gerektiğini belirten Ağbaba, "Zeytinler maden adı altında yok ediliyor. Zeytine ve zeytin işi yapan çiftçimize sahip çıkacağız. Bakanlar değişiyor ama maalesef anlayış değişmiyor. Yeni Tarım ve Orman Bakanı Çukurova'da açıklama yapıyor. 'Afrika'da arazi kiralayacağız' diyor. Türkiye'de maalesef tarım alanları yapılaşmaya açılarak yok edildi. Verimli toprakların imara açılması vatana ihanettir." dedi.

Özgür Özel de orman yangınlarında çok fazla alanın zarar gördüğüne dikkati çekerek, bu yangınların öngörüsüzlük nedeniyle yaşandığını ifade etti.

Yaz sezonu için önlem alınması gerektiğini dile getiren Özel, şöyle konuştu:

"Şimdiden yeni Tarım ve Orman Bakanına hatırlatıyoruz. Önümüz yaz, aynı felaketler yaşanabilir. Yangın söndürme uçağı meselesini ne yaptınız, bir filo kurdunuz mu, gerekli kiralama anlaşmaları yaptınız mı, satın almaları gerçekleştirdiniz mi? Orman yangınlarına karşı Bakanlığı önlemleri şimdiden almaya davet ediyoruz. Biz CHP'li belediyeler olarak o süreçlerde aslında kendi sorumluluk alanımız olmamasına rağmen eldeki kıt imkanlarla çok önemli mücadeleler verdik. Bu yangınlardan ders almış olmamız lazım, bu yaz aynı hazırlıksızlığı kabul etmemiz mümkün değildir."

Konuşmaların ardından yangından etkilenen bölgelerin ağaçlandırılması için orman köylüsüne zeytin fidanı dağıtıldı.

Etkinliğe, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile üreticiler ve çiftçiler katıldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun