birgün

19° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN DAİLY 06.04.2017 17:51

Aggressor in Turkey's Kayseri attacks CHP MP with a chopper

Aggressor in Turkey's Kayseri attacks CHP MP with a chopper

Main opposition party CHP’s Kayseri MP Çetin Arık was attacked by an aggressor today (April 6) as he was running a ‘no’ campaign for the referendum.

According to reports of Saygı Öztürk from Sözcü, the aggressor, who attacked MP Arık with a chopper, kept insulting CHP’s chair Kılıçdaroğlu while trying to harm Arık.

Party members and people around Arık managed to stop the aggressor and the police came to the site as other business owners around reported the attack. Aggressor was taken into custody and an investigation into the incident was started.

Giving a statement about it to ANKA about the incident, MP Arık said: “I was visiting the small businesses. We went into an acquarium seller and we greeted him. He cursed at us and insullted us. He said ‘I am going to slain you’ and took out a chopper from behind the counter. The public is exteremly tense. It is a sad situation.”

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/chp-li-vekil-cetin-arik-a-satirli-saldiri-154304.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol
CHP