birgün

12° AÇIK

Ahenk Halı’da müşavirden işçilere emir: İstifa edin

ÇALIŞMA YAŞAMI 05.03.2023 08:28
Ahenk Halı’da müşavirden işçilere emir: İstifa edin Fotoğraf: Evrensel
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Antep’te patronun düşük zam dayatmasına karşı iş bırakan Ahenk Halı işçilerinin mücadelesi beşinci gününde de sürdü. Sabahın erken saatlerinde fabrika önünde bir araya gelen işçiler, talepleri karşılanana kadar direnişi sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi. İşçiler, önceki gün yanlarına gelen fabrikanın mali müşavirinin kendilerini istifa etmeye zorladığını belirtti.

Evrensel’e konuşan bir işçi, mali müşavirin gelip “İstifa edin, haklarınızdan vazgeçin sonra girip çalışın” dediğini aktardı. Tepki gösterdiklerini aktaran işçi, “Biz haklarımızdan vazgeçmiyoruz, taleplerimiz için mücadele etmeyi sürdüreceğiz” dedi. İşçiler aynı zamanda üyesi oldukları BİRTEK-SEN'in bugün saat 12.00’de Balıklı Parkı’nda düzenleyeceği açıklamaya da katılacaklarını belirterek, tüm işçileri bu eylemde yer almaya çağırdı. BİRTEK-SEN’den yapılan açıklamada da “Sefalet ücretine ve işten atmalara karşı sesimizi yükseltelim! İşten atma yasak dediler, Başpınar’da her gün işçiler tazminatsız atılıyor, istifaya zorlanıyor! Kısa çalışma ödeneği dediler, yararlanan tek işçi yok! Depremde çalışılmayan günlerin ücretleri kesiliyor! Biz işçilere deprem yardımı verilsin derken, asgari ücrete gelen zam bile yansıtılmıyor” ifadeleri kullanıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol