AKP Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, partisinden ve milletvekilliğinden istifa ettiğini açıkladı. Fakıbaba açıklamasında, "Siyasi ve ahlaki anlayışıma uygun olmayan bazı kişilerle bundan böyle beraber olmayacağım için mutluyum" dedi. Fakıbaba, İYİ Parti'ye geçeceğini belirterek, "Meral Hanım’la iki kez görüştüm ve ikna oldum" dedi.

Ahmet Eşref Fakıbaba, AKP'den ve milletvekilliğinden istifa etti

AKP Şanlıurfa Milletvekili, eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AKP'den ve milletvekilliğinden istifa ettiğini duyurdu.

Fakıbaba, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "2003'te üyesi olduğum AK Parti'de değişik makamlarda görev yapma fırsatı buldum. Bu fırsatı bana veren büyüklerime ve Şanlıurfa halkına yürekten teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

"Bu 20 yıl içerisinde çok değerli arkadaşlarım oldu" diyen Fakıbaba, şöyle devam etti: "Onlardan ayrıldığım için üzgünüm. Ancak siyasi ve ahlaki anlayışıma uygun olmayan bazı kişilerle bundan böyle beraber olmayacağım için de mutluyum."

Fakıbaba, açıklamasında, "AK Parti üyeliğimden ve AK Parti için bana oy veren hemşehrilerime saygısızlık olmasın diye milletvekilliğinden de istifa ediyorum. İnşallah aldığım bu karar ülkem için hayırlara vesile olur" dedi.

İYİ PARTİ'YE KATILACAĞINI AÇIKLADI

Sözcü'den Aytunç Erkin'e konuşan Fakıbaba, İYİ Parti'ye katılacağı açıkladı.

Fakıbaba, "Özgür vatandaş olarak parti seçmem hakkım vardır. Sıfırdan başlıyorum, İYİ Parti’ye geçiyorum. Milletvekilliğini bırakmakla AK Parti seçmenine saygısızlık yapmadım. Meral Hanım’la iki kez görüştüm ve ikna oldum" ifadelerini kullandı.

İLHAN TAŞCI: RTÜK ÜYELİĞ İYİ PARTİ'YE GEÇER

RTÜK Üst Kurulu Üyesi İlhan Taşcı, Fakıbaba'nın AKP'den istifasının ardından boşalan RTÜK üyeliğinin İYİ Parti'ye geçeceğini ifade etti.

AKP kontenjanından RTÜK üyesi seçilen Taha Yücel’in istifasının ardından boşalan üyelik kontenjanı İYİ Parti’ye geçmişti.

Mehmet Ali Çelebi’nin AKP’ye katılmasıyla RTÜK üyeliği kontenjanı İYİ Parti’den AKP’ye geçmişti.

AHMET EŞREF FAKIBABA KİMDİR?

Ahmet Eşref Fakıbaba 16 Aralık 1951'de Şanlıurfa Birecik'te doğdu. Fakıbaba, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Taksim İlk Yardım Hastanesi Genel Cerrahi kliniğinde ihtisas yapan Fakıbaba, Amerika'da Texas Eyaleti Arlington Hastanesinde gözlemci olarak bulundu. Iğdır ve Birecik devlet hastanelerinde ve Şanlıurfa SSK Hastanesi'nde Başhekimlik yaptı.

1997'de Star TV'de yayınlanan ve başrollerinde İbrahim Tatlıses, Aydemir Akbaş, Atilla Pakdemir ve Gülben Erben'in yer aldığı "Fırat" adlı dizide rol aldı.

Saadet Partisi‘ne katıldı ancak Numan Kurtulmuş‘un partiden ayrılış nedenini göstererek istifa etti.

28 Mart 2004 tarihindeki seçimlerde AKP‘den Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday oldu ve kazandı. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde ise bağımsız aday oldu ve yine kazandı.

7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 tarihlerinde milletvekili genel seçimlerinde AKP Şanlıurfa Milletvekili seçildi. 19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak görevlendirildi.

2018'deki milletvekilliği seçimlerinde AKP'den Şanlıurfa Milletvekili seçildi.