Halk TV’nin çıkaracağı gazetenin başına geçeceği açıklanan gazeteci Aykut Küçükkaya, kendisi hakkında “Sarayın yalancı muhbiri” ve “Yalancı tanık” ifadelerini kullanan TİP Milletvekili Ahmet Şık’a yanıt verdi. Küçükkaya, “Kimsenin 28 yıllık meslek hayatımı lekelemesine izin vermem” diyerek, Cumhuriyet’e yapılan operasyondan sonra ifadeye çağırıldığını kaydetti.

Ahmet Şık ile Aykut Küçükkaya arasında ‘muhbir’ polemiği

Halk TV'nin sahibi Cafer Mahiroğlu'nun çıkarmaya karar verdikleri gazetenin başına geçeceğini açıkladığı Cumhuriyet gazetesinin eski genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya ile Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık arasında sosyal medyada bir polemik yaşanıyor.

Cafer Mahiroğlu, Twitter hesabından, “Ruhunu Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Uğur Mumculardan alacak olan gazetemiz ete kemiğe büründü. Kaptan köşkü de İlhan Selçuk'un öğrencisi Aykut Küçükkaya’ya emanet, Aykut da sizlere…” ifadeleriyle Küçükkaya’nın gazetenin genel yayın yönetmeni olacak duyurmuştu.

Ahmet Şık ise aynı mecradan, “Cumhuriyet gazetesine yönelik kumpasta Alev Coşkun’la birlikte Sarayın yalancı muhbiri, savcının yalancı tanığı olup iş arkadaşlarını koltuk sevdası uğruna hapse gönderen Aykut Küçükkaya mı İpekçi, Emeç, Mumcu’nun ruhunun taşıyıcısı olacak?" şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Cumhuriyet'te haber müdürlüğünün ardından getirildiği genel yayın yönetmenliğinden altı ay önce istifa eden Küçükkaya, Şık'ın Cumhuriyet davası süreci konusundaki iddialarına karşılık verdi.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada iddialarına işaret ettiği Şık'ın adını anmayan Küçükkaya, “Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu, Türk basın dünyasına yeni soluk getirecek günlük basılı gazeteyi bana emanet ettiğini dün açıkladı. Bu görevi büyük bir onurla, gururla yürüteceğim… Mahiroğlu’nun açıklamasının ardından yıllardır yalan ve çamur çukurunda debelenen bir isim beni yine hedef aldı… Bugüne kadar kendisine hiç yanıt vermedim… Yanıt vermememin gerekçesi, “28 yıl emek verdiğim Cumhuriyet’teki tüm çalışma arkadaşlarımın çıplak gerçeği” bilmesiydi… Ancak 6 ay önce Cumhuriyet’ten istifa ettim… Ve artık yeni bir yola çıkıyorum… Bu yola çıkarken kimsenin 28 yıllık meslek hayatımı lekelemesine izin vermem…” ifadesini kullandı.

“TÜM KAMUOYUYLA BU BELGEYİ PAYLAŞIYORUM”

Küçükkaya, kendisinin Cumhuriyet’e yapılan operasyondan sonra ifadeye çağırıldığı belirterek şöyle devam etti:

"AKP’nin, Saray’ın Cumhuriyet’e yönelik operasyonu Ekim 2016’da yapılmış, Cumhuriyetçiler o tarihte gözaltına alınarak tutuklanmıştı. O dönem Cumhuriyetçileri savunan avukatlardan dosyadaki belgeyi istemiştim, tüm kamuoyuyla bu belgeyi paylaşıyorum… Benim Cumhuriyet çalışanı olarak ifadeye çağrılmam 2 Ocak 2017 tarihidir. Ben ne kadar büyük bir adamım ki geçmişe zaman yolculuğu yaparak 2-3 ay önce gözaltına alınan, tutuklanan Cumhuriyetçileri hapse attırmışım!.. Bir siyasi parti liderini mezhebiyle gündeme getiren kişi yalanıyla yalnızlaşmaya mahkumdur!.."

Aykut Küçükkaya’nın paylaştığı belge şu şekilde:

ahmet-sik-ile-aykut-kucukkaya-arasinda-muhbir-polemigi-1024911-1.

ŞIK YANIT VERDİ

Küçükkaya’nın bu paylaşımına ise Ahmet Şık’tan yanıt geldi.

Şık, “Cumhuriyet’teki mesai arkadaşların tutukluyken, gazete içinde bir ekip de örgütleyip muhbir Alev Coşkun’la künye pazarlığı yaptın mı yapmadın mı? Bir anlat da gerçeklerin mi menfaatlerinin mi peşinde olup olmadığını anlayalım. Şimdilik şu ifade dursun devamını anlatacağız elbet” diyerek, Küçükkaya’nın ifade tutanağını paylaştı.