birgün

19° AZ BULUTLU

GÜNCEL 30.06.2018 08:41

Ahmet Yıldız için adalet arayışı

Ahmet Yıldız için adalet arayışı

TUĞÇE GÜLÇİÇEK

26. İstanbul LGBTİ Onur Haftası kapsamında dün İstanbul Beyoğlu Cezayir’de ‘Bir Namus Cinayeti: Ahmet Yıldız’ konulu panel gerçekleştirildi. Panele Ahmet Yıldız davasının avukatı Fırat Söyle ve davanın takipçilerinden olan Dr. Ahmet K. katıldı.

Panelde Türkiye’deki hukuk sistemi, iyi hal indirimleri ve cezasızlık konuları tartışıldı.

Panelde ilk olarak Dr. Ahmet K. konuştu. Dr. Ahmet K., Ahmet Yıldız’ın sosyal yaşamından, aile yapısından bahsetti:

“Ahmet, bu ailenin tek erkek çocuğu. ‘Erkek çocuğu evlenecek, soyumuzu devam ettirecek’ diye düşünüyor aile. Ailesi normalde Urfalı ama Antep’e taşınmışlar oradan Adana’ya gitmişler. Zengin bir aile, yurt dışına ticaret yapıyorlar. Babasının onu öldürse bile bunu çok isteyerek yaptığını düşünmüyorum. Annesinin daha çok etkisi var. Anne çok dindar, geleneklerine bağlı, tutucu bir kadın. Babası üzerindeki baskısı çok büyük. Aile meclisinin aldığı kararda o çok etkin.”

Ardından söz alan Avukat Fırat Söyle, şunları ifade etti:

“Duruşmaya girip çıkmamız 30-40 saniye sürüyor çünkü şüpheli olan baba yakalanmıyor, yakalanmadığı için de söyleyeceğiniz bir şey olmuyor. Dava takibi de eskisi gibi yapılmıyor. Durum böyle olunca yakalanmasının beklenmesine karar veriliyor. Yeni duruşma tarihi 27 Aralık’a verildi.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız