birgün

30° AÇIK

GÜNCEL 30.06.2018 08:41

Ahmet Yıldız için adalet arayışı

Ahmet Yıldız için adalet arayışı

TUĞÇE GÜLÇİÇEK

26. İstanbul LGBTİ Onur Haftası kapsamında dün İstanbul Beyoğlu Cezayir’de ‘Bir Namus Cinayeti: Ahmet Yıldız’ konulu panel gerçekleştirildi. Panele Ahmet Yıldız davasının avukatı Fırat Söyle ve davanın takipçilerinden olan Dr. Ahmet K. katıldı.

Panelde Türkiye’deki hukuk sistemi, iyi hal indirimleri ve cezasızlık konuları tartışıldı.

Panelde ilk olarak Dr. Ahmet K. konuştu. Dr. Ahmet K., Ahmet Yıldız’ın sosyal yaşamından, aile yapısından bahsetti:

“Ahmet, bu ailenin tek erkek çocuğu. ‘Erkek çocuğu evlenecek, soyumuzu devam ettirecek’ diye düşünüyor aile. Ailesi normalde Urfalı ama Antep’e taşınmışlar oradan Adana’ya gitmişler. Zengin bir aile, yurt dışına ticaret yapıyorlar. Babasının onu öldürse bile bunu çok isteyerek yaptığını düşünmüyorum. Annesinin daha çok etkisi var. Anne çok dindar, geleneklerine bağlı, tutucu bir kadın. Babası üzerindeki baskısı çok büyük. Aile meclisinin aldığı kararda o çok etkin.”

Ardından söz alan Avukat Fırat Söyle, şunları ifade etti:

“Duruşmaya girip çıkmamız 30-40 saniye sürüyor çünkü şüpheli olan baba yakalanmıyor, yakalanmadığı için de söyleyeceğiniz bir şey olmuyor. Dava takibi de eskisi gibi yapılmıyor. Durum böyle olunca yakalanmasının beklenmesine karar veriliyor. Yeni duruşma tarihi 27 Aralık’a verildi.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol