CHP İstanbul Milletvekili Ali Gökçek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’a, Belçika’da milletvekiliyken Brüksel Fırsat Eşitliği Bakanı Bianca Debaets’e yönelttiği soru önergesini anımsattı ve “Ülkemizde kadın cinayetlerine ilişkin resmi, sağlıklı ve güvenilir verilerin kamuoyu ile düzenli olarak paylaşılması için gerekli adımları atacak mısınız?” diye sordu. Gökçek, “Dilerim Sayın Bakan, geçmişte Belçika’da kadın cinayetlerine yönelik sergilediği hassas tutumu bakanlığı süresince de sergiler ve kadın cinayetlerine ilişkin verileri tüm şeffaflığı ile kamuoyu ile paylaşır” dedi.

Kaynak: ANKA
Aile Bakanı Göktaş’a, Belçika’da milletvekiliyken verdiği soru önergesi hatırlatıldı
Fotoğraf: AA

CHP İstanbul Milletvekili Ali Gökçek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’a, Belçika’da milletvekiliyken Brüksel Fırsat Eşitliği Bakanı Bianca Debaets’e yönelttiği soru önergesini anımsattı.

Ali Gökçek, kadın cinayetleri konusunda Mahinur Özdemir Göktaş’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Gökçek, Bakan Göktaş’ın Belçika’da Brüksel Meclisi'nde milletvekiliyken Brüksel Fırsat Eşitliği Bakanı Bianca Debaets’e yönelttiği soru önergesini hatırlattı.

Göktaş’ın Belçika’daki kadın cinayetlerinin endişe verici oranı hakkında Debaets’e sorular yönelttiğini belirten Gökçek, önergesinde şunları kaydetti:

CHP İstanbul Milletvekili Ali Gökçek

“Göktaş’ın dile getirdiği kadın cinayetlerine ilişkin verilerin sistemli ve resmi bir derlemesi ne yazık ki ülkemizde de gereği gibi yapılmamakta, resmi makamlarca kadın cinayetlerinde yaşanan tehlikeli artış göz ardı edilmektedir. Örneğin Göktaş’ın Belçika’da yaşanan kadın cinayetlerini dile getirdiği 2018 yılında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nca derlenen verilere göre ülkemizde en az 440 kadın öldürülmüştür. Ancak kadın cinayetlerine ilişkin şeffaf ve resmi bir veriye ulaşılamamakta, hatta veriler adeta karartmaya uğramaktadır. Örneğin Jandarma Genel Komutanlığı, her ay internet sitesinde suça sürüklenen çocuk ve şiddete maruz kalan ve sığınma evine gönderilen kadınlara ilişkin verileri paylaşırken 2022 yılından bu yana bu verileri paylaşmıyor. Dilerim Sayın Bakan, geçmişte Belçika’da kadın cinayetlerine yönelik sergilediği hassas tutumu bakanlığı süresince de sergiler ve kadın cinayetlerine ilişkin verileri tüm şeffaflığı ile kamuoyu ile paylaşır.”

“SON 10 YILDA ÖLDÜRÜLEN KAÇ KADININ DEVLETTEN KORUMA TALEBİ OLMUŞTUR”

Ali Gökçek, Bakan Göktaş’a şu soruları yöneltti:

“Kadın cinayetlerine ilişkin, ülkemizde bugüne dek basında yayımlanan rakamlar dışında bir verinin bulunmaması endişe vericidir. Bu konuda detaylı verilere ulaşamamak bu tarz cinayetlerin önüne geçilmesini engellemektedir, çünkü alınması gereken tedbirler sağlıklı bir şekilde alınamamaktadır. Bakanlık göreviniz süresince, ülkemizde kadın cinayetlerine ilişkin resmi, sağlıklı ve güvenilir verilerin kamuoyu ile düzenli olarak paylaşılması için gerekli adımları atacak mısınız?

Son 10 yılda ülkemizde yaşanan kadın cinayetlerinin sayısı kaçtır? Kadın cinayetlerinin yıllara göre dağılımı nasıldır?

Son 10 yılda öldürülen kaç kadının devletten koruma talebi olmuştur? Öldürülen kaç kadın, faili ya da fail yakınları hakkında geçmişte resmi makamlara şikayette bulunmuştur?”