İdare Mahkemesi, OHAL KHK’leri ile görevden ihraç edilen 7 akademisyen için göreve iade kararı verdi. Kararı “geç kalınmış” olarak değerlendiren Doç. Dr. Nilgün Erdem, “Üniversiteler karara uymalı” dedi.

Akademisyenler göreve dönüyor

Umut Can FIRTINA

Barış İçin Akademisyenler bildirisine imza attıkları gerekçesiyle olağanüstü hal (OHAL) kapsamında kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edilen 7 akademisyen görevine iade edildi.

Ankara 21. İdare Mahkemesi, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Doç. Dr. Nilgün Erdem, Araştırma Görevlisi Ekin Değirmenci, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Burcu Yılmaz, Mersin Üniversitesi’nden Metin Altıok, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden Emine Yönden Pehlivan, Hakkari Üniversitesi’nden Yaşar Akdağ ve Niğde Üniversitesi'nden Vahdet Mesut Ayan'ın görevlerine iade edilmesine karar verildi.

Ocak ayından itibaren Marmara Üniversitesi’nden Özdemir Aktan ve Ankara Üniversitesi’nden Dr. Dinçer Demirkent’le birlikte 21. İdare Mahkemesi’nin göreve iade kararı verdiği KHK’lı akademisyen sayısı 9 oldu.

GEÇ KALINMIŞ KARAR

Karara ilişkin BirGün’e konuşan Doç. Dr. Nilgün Erdem, görevden ihraç edileli 6 sene olduğunu belirterek kararı “geç kalınmış” olarak nitelendirdi. Erdem şöyle devam etti: “Olumlu sonuçlanmasını, böyle devam etmesini ve bir an önce nihai karara dönüşmesini bekliyoruz. AYM kararlarını tanımayan, arkadaşlarımıza mahkemeden verilen ret kararları da var. Onların da umarım üst mahkemelerde telafisi sağlanır ve bütün Barış Akademisyenleri görevlerine geri döner. Talebimiz de bu kararlara üniversitelerin hızla yanıt vermesi. Dr. Dinçer Demirkent hâlâ görevine iade edilmedi. Daha önce mahkemelerin AYM kararını tanımadığı gibi şimdi de üniversite yönetimleri mahkeme kararını tanımıyor. Bir an önce hukuki sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.”

YASASIZLIK GELENEK OLDU

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki görevinden KHK ile ihraç edilen Dinçer Demirkent, mahkemenin göreve iade kararını uygulamadığı için suç duyurusunda bulundu. Üniversitenin 21. İdare Mahkemesi’nin 30 Ocak’ta verdiği iade kararını 30 günlük yasal süre içinde uygulamadığını ifade eden Demirkent şunları söyledi: “Birincisi, Barış Akademisyenlerine olan düşmanca tutumu mahkeme kararlarına rağmen sürdürüyorlar. İkincisi, yasasızlığı bir üst boyuta taşıyorlar. Üniversiteyle görüştüğümde ‘güvenlik soruşturması’ yaptıklarını söylediler, böyle bir hakları yok. Ben bunu söylediğimde de ‘dilinin sürçtüğünü, arşiv araştırması’ yaptıklarını söylediler. İkisine de hakları yok. Olabildiğince oyalıyorlar. Üniversitelerin bir geleceği olacaksa, bu kişilerle hesaplaşmadan olmaz.”