Akademiyi ikinci plana atamazsınız

HABER MERKEZİ

Depremlerin ardından tüm üniversitelerde alınan ikinci dönemin uzaktan eğitimle yapılması kararına karşı öğrencilerin tepkisi sürüyor. ODTÜ öğrencilerinin öncülüğünde aralarında Boğaziçi, İstanbul, Ankara, Marmara ile Ege Üniversitesi’nin de olduğu 460 öğrenci kulübü ve topluluğu tarafından imza kampanyası başlatıldı.

Uzaktan eğitime geçmesi kararının daha büyük sorunları tetikleyecek yanlış bir adım olduğu görüşüne yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Bu karar, depremzede öğrencilerin eğitime ulaşmasını kolaylaştırmayacak, aksine online eğitim için gerekli koşulların sağlanmamış olması nedeniyle büyük bir çözümsüzlük yaratacaktır. Evlerini kaybetmiş insanların online derslere verimli bir şekilde katılması beklenemez. Depremzede öğrencilerin eğitim alabilmesi için sağlıklı yaşam koşullarına erişebilmesi, güvenliklerinin sağlanması gerekmektedir. Bu koşullar sağlanmadan gerçekleştirilen bir eğitim süreci, depremzede arkadaşlarımızın eğitim haklarından büyük ölçüde mahrum kalmasına neden olacaktır. Ülkemizin her bölgesinde binlerce otel tam kapasite kullanılabilecekken, misafirhaneler, kamu tesisleri depremzede ailelere açılabilecekken eğitimin ikinci plana atılmasını asla kabul etmiyoruz"

Bildiride, talepler de şöyle sıralandı:

• Bu karar iptal edilmeli.

• Bütün olanaklar, depremin yarattığı yıkımı en aza indirmek üzere kullanılmalı ve yüz yüze eğitimin başlaması için tüm koşullar hazırlanmalı.

• Kamu ve özel konaklama alanları depremzedeler için ücretsiz açılmalı.

• Üniversite yönetimleri, depremden etkilenen tüm öğrenciler için psikolojik destek hizmetlerini hızlı ulaşılabilir ve ücretsiz şekilde sağlamalı, travma vb. alanlarda uzmanlaşmış kadro alımları yapılmalı.”