Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’ye birlikte çalışma mesajı verdi. Akar, “ABD’nin Türkiye ile çalışması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum” dedi.

Akar'dan ABD'ye: Türkiye ile çalışması gerektiğini hatırlatmak istiyorum

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'nin YPG ile iş birliği yapmak yerine Türkiye ile işbirliği yapması gerektiğini söyledi. Akar, "Biz hazırız, doğru olan da budur" dedi. Akar, "ABD'nin bir terör örgütü olan YPG ile iş birliği yapmak yerine, yaklaşık 70 yıldır NATO üyesi ve müttefiki olan Türkiye ile çalışması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum" ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Bakanlıkta düzenlenen “18 Mart Şehitler Günü Töreni”ne katıldı. Türkiye'nin kendisinin ve bölgesinin güvenlik ve istikrarı için çalışmakta kararlı olduğunu ifade eden Akar, "Biz tüm komşularımızın egemenliğine, toprak bütünlüğüne saygılıyız. Ancak, sınırlarımızın hemen yanı başından ülkemize yönelik terör tehdidine de asla müsaade etmeyiz" diye konuştu.

İHA'nın aktardığına göre Akar, şunları söyledi:

"En güvenli olarak gördükleri yerlerde bile inlerini başlarına yıktık, bundan sonra da yıkmaya devam edeceğiz. Operasyonlarımız en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar artan bir şiddet ve tempoda, taarruzi bir anlayışıyla devam edecektir. Tüm dost ve müttefiklerimizden, insani değerleri savunan herkesten teröre karşı güçlü bir duruş ve ortak bir irade sergilemelerini bekliyoruz. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) DEAŞ’la mücadele bahanesiyle YPG’ye destek vermesini doğru bulmuyoruz. Çünkü PKK eşittir YPG’dir. Bunların birbirinden hiçbir farkı yoktur. Adları değişse de bunların hepsi teröristtir. DEAŞ’la gerçek anlamda mücadeleyi, göğüs göğüse çarpışan Türk Silahlı Kuvvetleri yapmış ve 3 bin 700 DEAŞ’lıyı Suriye’nin kuzeyinde etkisiz hale getirmiştir. Dolayısıyla, ABD’nin bir terör örgütü olan YPG ile iş birliği yapmak yerine yaklaşık olarak 70 yıldır NATO üyesi ve müttefiki olan Türkiye ile iş birliği yapması gerekir. Biz buna hazırız, doğru olan da budur. Burada bir kez daha ifade etmek istiyorum ki; asil milletimizin, gelecek nesillerimizin güven içerisinde yaşaması için 40 yıldır ülkemizin enerjisini tüketen terörü bitirmekte, halkımızı terör belasından kurtarmakta kararlıyız."

MISIR MESAJI

Mısır ile son dönemdeki gelişmelere de değinen Akar, "Mısır'ın Akdeniz'de hidrokarbon arama ihalesinde, Türkiye'nin BM'ye bildirdiği deniz yetki alanları sınırlarına saygılı davranması, değerli ve bölgesel barış ve istikrar için de önemli bir adımdır. Bu yaklaşım ve son gelişmeler, her iki ülkenin ve diğer bölge ülkelerinin de yararınadır. Kültürel ve tarihsel bağlarımıza yakışan da budur" dedi.