birgün

13° AÇIK

Akaryakıt ve doğalgazdan 47 milyar ek vergi geliri elde edilecek

2022 yılı bütçe kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifinde petrol ve doğalgaz ürünlerinden 47 milyar 207 milyon 952 bin TL ek vergi geliri elde edileceği öngörüldü.

EKONOMİ 21.06.2022 09:32
Akaryakıt ve doğalgazdan 47 milyar ek vergi geliri elde edilecek
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılı bütçe kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sundu. Ek bütçede dikkat çekenlerden biri de petrol ve doğalgaz ürünlerinden alınacak ek verginin artırılması oldu.

Buna göre, petrol ve doğalgaz ürünlerinden 47 milyar 207 milyon 952 bin TL ek vergi geliri elde edileceği öngörüldü.

Motorlu taşıt araçları için tahsil edilen ÖTV gelirinin 70 milyar 285 milyon 902 bin TL artacağı tahmin edildi.

Alkollü içkilerden alınacak ÖTV’nin 11 milyar 845 milyon 646 bin TL, tütün mamullerinden alınacak ÖTV’nin ise 16 milyar 974 milyon 821 bin TL artacağına ilişkin hesap ek bütçe teklifinde yer aldı.

ELEKTRİĞE YAKLAŞIK YÜZDE 30 ZAM YOLDA

Öte yandan elektrik Enerji Tabii Kaynaklar Fatih Dönmez ile bir araya gelen dağıtım şirketlerinin patron ve yöneticileri, satış bedelleri için yüzde 50 oranında bir zam talebinde bulundu. DW Türkçe'den Eray Görgülü'nün haberine göre, yapılan değerlendirmeler sonrasında 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere en az yüzde 30 zam yapılması konusunda görüş birliğine varıldı. Toplantıda alınan karar uyarınca Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 1 Temmuz'da yüzde 30'luk zam kararını alması bekleniyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol