birgün

18° AÇIK

BİRGÜN EGE 23.04.2021 09:55

Akbük Koyu kaçak yapılardan temizleniyor

Akbük Koyu kaçak yapılardan temizleniyor

BirGün EGE

Muğla'nın Menteşe ilçesi Akbük Koyu'nda kaçak yapılar Menteşe Belediyesi ekipleri tarafından yıkılıyor. İdari yargı süreçleri tamamlanan 32 yapının yıkımına ilk olarak Akbük Koyu'nun uç kısmında bulunan bir tesisin eklentilerinin yıkılması ile başlandı. Ekipler daha sonra kaçak konteynerin bulunduğu alan ve bungalov evlerinde yıkım gerçekleştirdi. İkinci gün de ekipler, erken saatlerde ormandaki kaçak yapıların yıkımına başladı.

Menteşe Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Akbük mevkiinde 2020 yılında başlanan ancak yargının yürütmeyi durdurma kararı ile yarım kalan kaçak yapıların yıkım işinin, kararın geri çekilmesiyle yeniden başlatıldığı belirtildi. Açıklamada, “Yapılan yıkımlar, alınan yıkım kararına karşı dava açılmamış veya açılan tüm davalar reddedilmek suretiyle yıkım kararı kesinleşmiş, yargı yolu artık kapanmış yapılardır. Aynı zamanda Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünce yapı kayıt belgeleri iptal edilmiş ve buna karşı idari yargı süreçleri reddedilerek iptali kesinleşmiştir. Bu yıkım süreci yeni olmayıp, 2020 yılında başlamasına rağmen alınan yürütmeyi durdurma kararı sebebiyle yarım kalmıştır. Kararın kalkmasıyla birlikte yıkım süreci yeniden başlamıştır” denildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol