birgün

2° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 17.01.2021 11:00

Akdağ’ın Bevengiya Astaru albümü raflarda

Akdağ’ın Bevengiya Astaru albümü raflarda

KÜLTÜR SANAT SERVİSİ

Yirmi yıllık müzik hayatını geride bırakan, kendisine özgün yorumuyla dikkatleri çeken Şenol Akdağ, “Bévengiya Astaru /Yıldızların Sesizliği” adıyla ikinci çalışmasını Kalan Müzik etiketiyle çıkardı.

Sekiz eserden oluşan albümde Türkçe-Zazaca birbirinden güzel çalışmalar yer alıyor. 1996 - 2005 yılları arasında Grup Munzur bünyesinde sanatsal çalışmalarda bulunan Şenol Akdağ, daha sonra bireysel olarak devam eden çalışmalarının sonucu ilk albümünü çıkardı.


Özgün ve etnik Kırmançki müziğin sevilen ismi Akdağ albümün öyküsünü şöyle anlatıyor; “Sonbahar yağmurlarıyla birlikte kokusuna hasret kaldığım, kekik kokulu memleketimin Kırmanciki dilindeki söylenişidir. Albüm 8 eserden oluşuyor; Merge, Yâre, Nazlı gülüm, Bêvengiya astaru, Yokluk beni mecbur etti, Dirbetino, Sevdacan, Naz mekere. İçerisinde söz müziği kendine ait olan Bévengiya Astaru derlemiş olduğum Merge bestesi Pirlerimin köyü Merge’de geçen bir olayı anlatıyor. Parçaların 3 tanesi türkçe olarak yer alıyor. İçeriğinde sanatçı - müzisyen ve Ozan dostlarıma ait eserler de yer almakta.” Albümün aranjmanlarına Ramazan Şirin’le birlikte imza atan Akdağ, albüm çalışmasını yaparken bir gizli tanığın ihbarı üzerine üç aylık bir tutsaklık süreci de yaşadı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol