birgün

3° PARÇALI BULUTLU

ÇEVRE 17.11.2020 12:24

Akkuyu NGS’nin 3’üncü ünitesi için Ruslara lisans verildi!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yaşam savunucularının doğaya vereceği zararlar nedeniyle karşı çıktığı Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin 3’üncü ünitesi için inşaat lisansının verildiğini açıkladı.

Akkuyu NGS’nin 3’üncü ünitesi için Ruslara lisans verildi!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Akkuyu NGS'nin 3'üncü ünitesi için inşaat lisansının verildiği duyuruldu.

Bakanlığın paylaşımında, Akkuyu NGS'nin 3. ünitesi için inşaat lisansı verildi. 2023'te ilk reaktör devreye alınacak ve enerji portföyümüz yeni bir enerji kaynağıyla daha çeşitlendirilecek. Akkuyu'dan yükselecek enerji tüm Türkiye'yi aydınlatacak” ifadeleri kullanıldı.

2010’DA ANLAŞMA İMZALANMIŞTI

Akkuyu NGS'nin inşasına ilişkin hükümetler arası anlaşma Rusya ile 2010'da imzalanmıştı. Toplam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşacak santralin ilk ünitesinin 2023 yılında devreye alınması hedefleniyor.

Yaşam savunucuları Akkuyu NGS’yi doğaya ve dolayısıyla insan sağlığına vereceği zararlar nedeniyle sert şekilde eleştiriyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız