birgün

9° PARÇALI BULUTLU

ÇEVRE 17.11.2020 12:24

Akkuyu NGS’nin 3’üncü ünitesi için Ruslara lisans verildi!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yaşam savunucularının doğaya vereceği zararlar nedeniyle karşı çıktığı Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin 3’üncü ünitesi için inşaat lisansının verildiğini açıkladı.

Akkuyu NGS’nin 3’üncü ünitesi için Ruslara lisans verildi!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Akkuyu NGS'nin 3'üncü ünitesi için inşaat lisansının verildiği duyuruldu.

Bakanlığın paylaşımında, Akkuyu NGS'nin 3. ünitesi için inşaat lisansı verildi. 2023'te ilk reaktör devreye alınacak ve enerji portföyümüz yeni bir enerji kaynağıyla daha çeşitlendirilecek. Akkuyu'dan yükselecek enerji tüm Türkiye'yi aydınlatacak” ifadeleri kullanıldı.

2010’DA ANLAŞMA İMZALANMIŞTI

Akkuyu NGS'nin inşasına ilişkin hükümetler arası anlaşma Rusya ile 2010'da imzalanmıştı. Toplam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşacak santralin ilk ünitesinin 2023 yılında devreye alınması hedefleniyor.

Yaşam savunucuları Akkuyu NGS’yi doğaya ve dolayısıyla insan sağlığına vereceği zararlar nedeniyle sert şekilde eleştiriyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol