birgün

29° AÇIK

SİYASET 01.05.2018 18:00

"AKP, 24 Haziran yatırımlarına start verdi; yaz sıcağında, seçim kömürü dağıttılar"

"AKP, 24 Haziran yatırımlarına start verdi; yaz sıcağında, seçim kömürü dağıttılar"

2010'daki Anayasa değişiklik referandumunda da kömür dağıtılmış MHP tepki göstermişti

Kütahya'nın ilçelerinde, evlerinde doğalgaz olan vatandaşlara da kömür dağıtıldığı iddia edildi. Bazı vatandaşların dağıtılan kömürü sattığı ileri sürüldü. Kaymakamlıklar aracılığıyla yaz sıcağında dağıtılan kömür, AKP'nin erken seçim yatırımı olarak yorumlandı.

MHP de tepki göstermişti

Sözcü gazetesi'nden Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre,
mevsimi olmadığı halde seçim arifesi bedava kömür dağıtılması daha önce de gündeme gelmişti. 12 Eylül 2010'da yapılan Anayasa değişiklik referandumunda da Ağustos sıcağında bedava kömür dağıtılmış, CHP ve o dönemde AKP'ye muhalif olan MHP de buna tepki göstermişti. O dönemde hava sıcaklığının 45 dereceye ulaştığı Gaziantep’te kenar semtlerde kaymakamlıklarca vatandaşlara kömür dağıtımı yapılmış, CHP ve MHP il başkanları uygulamayı “Referandum rüşveti” olarak değerlendirmişlerdi.

Kömür dağıtımının zamanlamasına dikkat çeken CHP Gaziantep İl Başkanlığı, “AKP her zamanki gibi rüşvet ve bazen tehditle oy alma taktiğine yine başlamıştır” derken, dönemin MHP İl Başkanı Mehmet Özdemir de, “Bu millete saygısızlıktır ve suçtur. Milleti rencide eden art niyetli bir davranıştır. Ak Parti bunu 2007 seçimlerinde de yapmıştır. İhtiyaç sahibi vatandaşlara yardım etmek sosyal devletin gereğidir. Fakat referandum öncesi olması bu yardımların art niyetli yapıldığını göstermektedir” diyerek 45 derecede kömür dağıtımına tepki göstermişti.

Öte yandan, bu kış Güneydoğu'nun bazı il ve ilçelerine dağıtılan kömürün tümünün “taş” çıktığı ileri sürülmüş, vatandaş kömür torbalarını meydanlara yığarak protesto etmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol