birgün

20° HAFİF YAĞMUR

SİYASET 24.10.2020 10:24

AKP'den, ABD'nin S-400 açıklamasına tepki: Bu işi bu noktaya getiren ABD'dir

ABD'nin S-400'lerle ilgili Türkiye'ye karşı tavrına tepki gösteren AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Bu işi bu noktaya getiren ABD'nin tutumudur" dedi.

AKP'den, ABD'nin S-400 açıklamasına tepki: Bu işi bu noktaya getiren ABD'dir

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, ABD'nin S-400'lerle ilgili Türkiye'ye karşı tavrına tepki gösterdi. "Bu işi bu noktaya getiren ABD'nin tutumudur" diyen Kurtulmuş, "Bize, 'Niye S-400 aldınız' diyemezler" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison, "Türkiye’nin S-400’leri NATO topraklarında test etmesi hepimiz için son derece sıkıntılı bir durum" değerlendirmesinde bulunmuş, "Türkiye, S-400 savunma sistemine sahip olmak için çok şey feda etti" demişti.

ABD VE TÜRKİYE ARASINDA SON DURUM

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlarken, S-400 testlerinin Sinop’ta yapıldığını doğrulamıştı.

Erdoğan açıklamasında S-400’lerin test edildiği yolundaki haberler sonrasında ABD’den gelen açıklamalara tepki göstermiş, “Testler doğrudur yapıldı, yapılıyor ve ABD’nin bu yaklaşımı kesinlikle bizi bağlamaz. Çünkü biz elimizdeki bu tür imkanların testlerini yapmayacağız da neyi yapacağız? Herhalde bunu da biz kalkıp Amerika’ya soracak değiliz. Sadece S-400 değil bunların dışında birçok hafif orta ağır silahlar; bunların içinde ABD’den aldığımız da birçok silah var onların da testlerini yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz’’ demişti.

Erdoğan'ın açıklamalarına tepki gösteren ABD Savunma Bakanlığı da, "Operasyonel bir S-400 sistemi, Türkiye'nin müttefik olarak ABD ve NATO'ya olan bağlılığıyla örtüşmüyor" diyerek Türkiye'nin S-400 testini kınadığını kaydetmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol